Kitap Tanıtımı

Gen Bencildir / Richard Dawkins

Yayımlandığı 1976 yılından bu yana, gerek bilim dünyasının gerekse sokaktaki okurunun başucu kitaplarından biri olma özelliğini sürdüren “Gen Bencildir”, bilim insanı  Richard Dawkins’in eseri kaleme aldığı sırada kullandığı sıradışı yazım tarzıyla da dikkat çekti. Darwin, Watson ve Crick’den devrimci biyoloğun mantosunu devralan Richard Dawkins, “Gen Bencildir”in yayımlanmasıyla birlikte kendimizi ve dünyayı muazzam bir değişime zorladı. Ayrıca geçen zaman ve bilimsel gelişmeler, kitaptaki pek çok bilginin önemini ve gerçekliğini onayladı.

Kitabın temel fikri, yaşamın temel biriminin gen olmasıdır ve vücudumuz gen için sadece etten oluşturulmuş koruma robotlarıdır. Yani Richard Dawkins, insanların sadece bir araç olduğunu söyler. İlginç değil mi?

Vücudumuzun her biriminde neden kullanılmamış DNA var? Bir arı, kız kardeşlerini ve erkek kardeşlerini yetiştirmeye yardımcı olmak için neden kendi üreme şansından vazgeçmelidir? Oldukça berrak ve kolay okunan nükteli tarzı ile Dawkins bize, daha fazla alan yaratmak için sınırlı alan ve kaynaklar için yarışan moleküllerin perspektifinden gelen cevapları anlatıyor. Biyolojinin her alanından etkileyici örnekler çizerek, evrimin ciddi bir yeniden değerlendirmesinin yolunu açıyor.

 

 

Etiketler
1 Oy2 Oy3 Oy4 Oy5 Oy (2 oy verildi, Ortalama: 5 üzerinden 5,00 oy )
Loading...

Benzer Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close