Biyografi

PROF. DR. FEZA GÜRSEY

7 Nisan 1921 tarihinde İstanbul’da dünyaya gelmiş Türkiye’nin önde gelen fizikçi ve matematikçilerindendir. İlköğrenimini Paris’ Jeanne d’Arc okulunda, liseyi ise, Galatasaray Lisesi’nde birincilikle tamamlamıştır. Askeri doktor bir baba ve ülkenin önde gelen kimyager kadınlarından birinin oğludur. 1944 yılında İstanbul Üniversitesi Fen Fakültesinden Matematik ve fizik alanlarından mezun olmuştur. Doktorasını İngiltere’de bulunan İmperial College’de yapmıştır. Kariyerinin odak noktasını oluşturan Kuaterniyonların alan teorisine uygulanmaları konusunda çalışması bilim dünyasında oldukça ses getirmiştir.

1953 yılında İstanbul Üniversitesi’nden doçent unvanın aldı öğretim üyesi olduğu süreçte Türk Bilim Tarihinin ilk ve son Teorik Fizik Kürsüsü’nün temelini hazırlayan iki öğretim üyesinden biridir.  Brookhaven Ulusal Laboratuvarı, Princeton Üniversitesi ve Columbia Üniversitesi’nde önemli araştırmalar yaparak bilim dünyasının dikkatlerini çekmiştir.

Çok değerli çalışmalarda bulunan GÜRSEY, 1960 yılında ‘’Kiral Bakışım’’ kuralını ortaya çıkarmıştır. Bu kuram; uzay – zaman bakışım çalışmaları açısından önemli bilgiler elde edilmesi nedeniyle önem taşımaktadır. M. GÜNAYDIN ile birlikte de başarılı çalışmalara imza atan GÜRSEY, ‘’ oktonyon’’ cebirinin renk dinamiği ile ilgisi olduğunu ortaya çıkarmıştır. Ayrıca, yük bağımsızlığı ve Baryon Korunumu ile Pauli Transformasyonunun İlgisi’ni konulu makale yazmıştır. Bu makalesi ile çevrede oldukça ilgi görmüştür. Türkiye’ye döndükten sonra, Orta Doğu Teknik Üniversitesi Teorik Fizik Bölümünü kurmuştur. Burada profesör olarak sayısız çalışmalarda bulunmuştur. Adına hizmet veren Feza Gürsey Bilim Enstitüsü çalışmalarına halen devam etmektedir. Yale Üniversitesi’ne konuk profesör olarak da katılmıştır. Emekliliğine değin Yale’de hizmet veren GÜRSEY, temel parçacık fiziğine olan katkılarından dolayı, Sheldon Glashow İle beraber Oppenheimer Ödülünü kazanmıştır. Aynı zamanda TÜBİTAK bilim ödülü sahibi bilim adamları arasındadır. Einstein Madalyası da sahibi olan değerli dâhinin birçok ödülü bulunmaktadır.

Etiketler
1 Oy2 Oy3 Oy4 Oy5 Oy (1 oy verildi, Ortalama: 5 üzerinden 5,00 oy )
Loading...

Benzer Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close