Biyografi

PROF. DR. HAYATİ CAMAŞ

1939 tarihinde Fatsa’da dünyaya gelmiştir. Türkiye’ye mal olmuş veteriner biyokimya profesörü değerli bir bilim insanıdır. Ankara Üniversitesi Veteriner fakültesini başarıyla bitirerek bu alandan mezun olmuştur. Bir müddet Antalya’da görev alan CAMAŞ, daha sonra Midyat Hükümet veteriner hekim olarak almıştır. Yeniden yolu Ankara’ya düştüğünde ise, zorlu bir sınav olan Ankara Üniversitesi Veteriner Fakültesi Biyokimya Anabilim Dalı asistanlık sınavında başarıya ulaşarak görevi icra etmeye başladı. 1970 senesinde İsviçre’nin sunmuş olduğu burs fırsatını değerlendirerek bu bursu kazandı ve İsviçre’de eğitim görme hakkını elde etti. Doktorasını da tamamlayarak 1979 senesinde Doçent oldu ve Uludağ Üniversitesi’nde göreve başladı. Profesörlük unvanını da Uludağ Üniversitesi’nde çalıştığı dönemde kazanmıştır. Yüzüncü Yıl Üniversitesi’nde de dekan olarak çalışma şansını elde etmiştir.

Farklı ve seçkin üniversitelerde çalışma hayatını sürdüren CAMAŞ, Uzakdoğu da dahil olmak üzere, Amerika’ya kadar çok fazla üniversite ile bağlantıda olup, yeni bilim neferleri yetiştirmek için üstün çaba harcamıştır. Uluslararası platformlardaki bilimsel toplantılara önem vererek katılım desteği sağlamıştır. Çalışma hayatı boyunca 5 yüksek lisans ve 13 doktora dönemi yönetmiştir. Bilimsel alanda geçerli akademik makalesi bulunmaktadır. 3 kitap yazmış ve uluslararası düzeyde bildiriler sunmuştur.

TÜBİTAK danışma kurulunda üyelik yapmış ve birçok değerli üniversitelerde yetkin başkanlıklarda bulunmuştur. İngilizce ve Almanca konuşabilmektedir. Ülkemiz laboratuvarlarına kolorimetrik, spektrofotometrik, kromatografik, elektroforetik ve atomik absorpsiyon tekniklerini kazandırmıştır. Farklı ülkelerin önde gelen üniversitelerinden edinmiş olduğu teorik ve pratik kurslar yardımı ile kendini laboratuvar uygulamalarında yetkin biri olarak hazırlamıştır. Akademik hizmetinin 20 yılını üniversitelerde yönetim görevi ile tamamlamış ve adını unutulmaz bilim adamları arasına yazdırmayı başarmıştır. Özellikle uluslararası platformlardan edindiği yetkinlikleri Türkiye’ye mal etmesi özverili kişiliğini gözler önüne sermektedir.

Etiketler
1 Oy2 Oy3 Oy4 Oy5 Oy (2 oy verildi, Ortalama: 5 üzerinden 5,00 oy )
Loading...

Benzer Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close