Biyografi

PROF. DR. MURAT GÜNEL

Dünya çapında adından söz ettiren Yale Üniversitesi Beyin Cerrahisi Ana Başkanı olarak görev yapan Murat Günel; ülkemizi tıp alanında başarı ile temsil etmektedir. Prof. Dr. Gazi Yaşargil’in üstün başarısının ardından ‘’Beyin Cerrahisinin Yeni Dâhisi’’ olarak adlandırılmaktadır.

1967 yılında Ankara’da dünyaya gelmiştir. Lise öğrenimini Kadıköy Anadolu Lisesi’nde tamamlamıştır. 1991 yılında İstanbul Çapa Tıp Fakültesi’ni bitirerek, Yale Üniversitesi’nde stajyer görev almıştır. Stajyerlikle başlayan kariyer basamakları Yale Üniversitesi Beyin Cerrahisi Ana Bilim Dalı Başkanlığına kadar uzanarak başarılı bir ivme kazanmıştır. Başarısı ülke sınırlarını çoktan aşan Günel, ABD Ulusal Bilimler Akademisine seçilen iki Türk bilim insanından biridir. Ayrıca kariyeri boyunca birçok ödül alan başarılı hekim; Amerikan Sağlık Bakanlığı’ndan büyük araştırma ödülünün de sahibi olmuştur.

Türkiye’nin gururu Tıp Dehası Günel; “kanserin şifresini çözen adam” olarak da adlandırılmaktadır. Yale Üniversitesi’ndeki ekibi ile birlikte kanser tedavisine yeni bir soluk getirmiştir. Beyin kanserlerinin iyi huylu olan tümörlerden genetik faktörlerle kansere dönüşmesine etken olan nedenleri keşfetmiştir. Murat Günel yaptığı açıklamada kanserin ortaya nasıl çıktığının keşfine imza attıklarını belirtmiştir. Çalışmalarından elde edilen sonuçlara göre; beyindeki iki tümör dokusunun iyi huylu ya da kötü huylu olduğu şifresine bakılarak, farklılıkların gözlemlenebildiği belirtilmiştir. Çağımızın hastalığı dünyanın en çok gözlemlenen hastalığı olan kanser ve türevlerinin yaygınlığı düşünülecek olursa Günel ve ekibi; günümüz ve gelecek nesillerin yaşamını kurtarıyor diyebiliriz. Başarılı hekim Murat Günel aynı zamanda Türk – Amerikan Tıp Birliği Başkanlığı’nı da başarı ile yürütmektedir. 2009 yılında Kristal Martı Ödülüne layık görülmüştür. 2010 yılında ise, seçkin bilim dergisi olan Science tarafından 2010 yılının en büyük 10 buluşunu yapanlar arasında gösterilmiştir. Dehası, öngörüsü ve azmi ile Dünya sağlığı adına çığır açan kahraman doktor Murat Günel yaşayan değerlerimizdendir.

Etiketler
1 Oy2 Oy3 Oy4 Oy5 Oy (2 oy verildi, Ortalama: 5 üzerinden 3,00 oy )
Loading...

Benzer Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close