Biyografi

PROF. DR. ÖMER ÖZKAN

Ülkenin önde gelen hekimlerinden  Prof. Dr. Ömer Özkan, Türkiye’de önemli ilklere imza atan değerli hekimlerden biridir. Plastik ve Rekonstrüktif – Estetik Cerrahi uzmanıdır. Türkiye’deki ilk yüz naklini gerçekleştirmiştir. Bir diğer başarısı ise, Dünyada ilk kez kadavradan rahim naklini gerçekleştirmiş olmasıdır.
31 Aralık 1971’de Ankara’da dünyaya gelmiştir. İlk ve orta öğrenimini Ankara’da tamamlayan başarılı hekim, lise öğrenimini ise, Ankara Bahçelievler’deki Cumhuriyet Lisesinde tamamlamıştır. 1995 yılında Ankara Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesinden doktor olarak mezun olmuştur. 2001 yılında ise, plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Ana Bilim Dalı’ndan uzmanlığını kazanmıştır.

Gelişimi konusunda her kapıyı zorlayan Özkan, mikro cerrahi alanında gereken donanımı kazanabilmek adına, bu konuda ileri safhada olan Japonya ve Tayvan’da 6 ay kalmıştır. Antalya Akdeniz Üniversitesi Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Estetik Anabilim Dalı Öğretim üyesi olarak buradaki ekibi ile birlikte, Türkiye’de ilk kez çift kol naklini Cihan Topal’a gerçekleştirmiştir. Ayrıca yine Türkiye’deki ilk yüz naklini de Uğur Acar için gerçekleştirmiştir. Dünya çapında ses getiren en büyük başarısı ise Derya SERT adındaki bayana gerçekleştirilen, kadavradan alınan rahim nakli olmuştur. Yine Türkiye’nin bir ilki olan tam yüz nakline de adını yazdırmıştır. Yüz naklinin çok fantastik bir yönü olduğunu ve çok farklı bir deneyim yaşattığını belirten ÖZKAN, Operasyona biri ile başlayıp bir başkası ile bitirmek gibi bir şey farklı hissettiriyor açıklamasında bulunmuştur.

Ayrıca başarılı doktorun ilgi alanına giren bazı konular da şu şekildedir; yüz ve vücut estetiği, meme rekonstrüksiyonu, doku kayıplarından kaynaklanan onarımlar, yüz sinirine yönelik felce dair yüz kası restorasyonu, mandibula rekonstrüksiyonu, ürogenital cerrahi…

Edindiği ödüller arasında, Akdeniz Üniversitesi teşvik ödülü, Türk Sağlık Sen ‘yılın hekimi ödülü’’- Euraps Young Plastic Surgeons Scholarship Bursu ve PSEF Scientific Essay Contest Junior Basic Science Ödülü bulunmaktadır.

Etiketler
1 Oy2 Oy3 Oy4 Oy5 Oy (2 oy verildi, Ortalama: 5 üzerinden 5,00 oy )
Loading...

Benzer Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close