Bilim

Sağlık İçin İçilen Şarap Öldürebilir

Sağlık nedenleriyle günlük bir kadeh şarap içmek sanıldığı gibi yararlı olmayabilir.Washington Üniversitesi Tıp Fakültesi’ de bir araştırma gerçekleştirildi. Araştırmacılar,18 ile 85 yaşları arasındaki 400.000’den fazla kişiden gelen verileri analiz etti. Katılımcılar hafta da dört veya daha fazla kez alkol tükettiklerini belirtti.Şu anki veriler tarafından sağlıklı sayılan miktarın,yapılan araştırma sonucunda erken ölüm riskini yüzde 20 arttırdığı bulundu. Doktora Psikiyatri Profesörü Sarah M. Hartz,” Her gün bir ya da iki içeceğin büyük bir zarar yaratmadığı görülüyordu hatta sağlığı geliştirebileceğini öne süren bazı çalışmalar da vardı. Ancak  en hafif günlük tüketimin bile ölüm riskinde artışa neden olduğunu biliyoruz” dedi. Çalışma, “Alkolizm: Klinik ve Deneysel Araştırma” dergisinde yayınlandı.

Daha önce yapılan bazı çalışmalarda hafif içmeyi kardiyovasküler sağlık alanındaki gelişmelere bağlamış olmasına rağmen, Hartz, yeni araştırmanın bu potansiyel kazanımların diğer risklerden daha ağır olduğunu  söyledi. Ekibi, kalp hastalığı riskini ve kanser riskini değerlendirdi. Bazı durumlarda alkol içmenin kalp ile ilgili problemleri azaltabileceğini, günlük alkol kullanımının artmış kanser riskini ve sonuçta ölüm riskini azaltabildiğini buldu. “Haftada yaklaşık dört gün bir ya da iki içecek tüketmek, kalp-damar hastalıklarına karşı koruma sağladı, ama her gün içmek bu faydaları ortadan kaldırdı” dedi.

“Yaşlılar İçin Tehlikeli”

Yeni çalışma, dünya çapında 700’den fazla araştırmanın verilerini inceleyen ve en güvenli içme düzeyini araştıran The Lancet’den sonra yapıldı. Ancak bu çalışma, hafif alkol tüketiminden, fazla içmeye kadar her çeşit kullanım türüne baktı. Washington Üniversitesi ekip analizi, günde bir ya da iki içecek tüketenler yani hafif içici kategorisine odaklandı.Yapılan çalışma Amerika Birleşik Devletleri’nde iki büyük grup insan üzerinde yoğunlaştı.Ulusal Sağlık Görüşme Anketi’nde 18-85 yaşları arasında 340.668 kişi ve Veterans İdare Kliniklerinde ayakta tedavi gören 40-60 yaşları arasında 93.653 kişi yer aldı.

Hartz, daha yüksek risk altında olan yaşlı insanlarda ölüm riskinde yüzde 20’lik bir artış olduğunu vurgularken göreceli olarak az sayıda insan 20’li yaşlarında ölüyor, bu yüzden ölüm oranında yüzde 20’lik bir artış küçük ama yine de önemli bir noktada olduğunu belirtti. Genel olarak çalışmada elde edilen bulgular arasında insanların yaşlandıkça, herhangi bir nedenden ötürü ölüm riskinin de arttığı bu yüzden 75 yaşında yüzde 20’lik bir risk yükselişinin daha fazla ölüme dönüştüğü yer alıyor.

Kaynak:
ScienceDaily
Etiketler
1 Oy2 Oy3 Oy4 Oy5 Oy (2 oy verildi, Ortalama: 5 üzerinden 5,00 oy )
Loading...

Benzer Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close