Teknoloji

3D Baskı Hastaların Anatomisini Çıkartacak

North Shore Üniversite Hastanesinde, vücut bölümlerinin ayrıntılı modellerini çıkartarak cerrahların operasyonları daha iyi planlamasına yardımcı olması bekleniyor. Bu da ameliyathanede daha az zaman ve daha az komplikasyon riski anlamına geliyor. New York’taki Manhasset’teki North Shore Üniversitesi Hastanesi’ndeki bir 3D yazıcıların yer aldığı odada, cerrahlar istediği zaman, hastanın kalbinin veya kemiğinin modellerini otomatik olarak basabilecek. Bu sistem aynı zamanda cerrahların hastaları açmadan tedavi edebileceği anlamına da geliyor. 3 Boyutlu Tasarım ve İnovasyon Merkezi Müdürü Todd Goldstein, bu tip teknolojilerin doktorların patolojiyi daha iyi görüntülemesine, hastaların hangi tedavinin gerekli olduğunu gerçekten görmelerine ve neredeyse tüm spesiyaller karşısında daha kesin, hastaya özel tedavilere olanak sağlayabileceğini ifade ediyor.

Bir 3D modeli ile, belirli bir tümöre veya deformiteye bakılabilir. Örneğin bir hastayı açmadan önce bir cerrahinin nasıl ilerleyeceğini planlayabilir. Bu, bir işlemi daha güvenli hale getirebilir ve daha da kısaltabilir; ameliyat masasında daha az zaman geçmesini sağlayabilir. Bu durum hastaların daha sonra çabuk iyileşebileceği anlamına gelebilir.

“Küçük Yazıcılar Kullanılıyor”

Önceki yıllarda bu sistemin gerçekleşmesi pahalı olarak görülse de sadece karmaşık olan ameliyatlar için kullanılıyordu. Çünkü çoğu zaman bir doktorun model alması dışarıdan baskı tedarik edilerek gerçekleştiriliyordu. Bu durum ameliyat sürecini yavaşlatan bir etkiye sahipti. Son zamanlarda, masaüstü 3D yazıcıların yaygın hale gelmesiyle, hastanelerde daha sık kullanılmaya başlandı. Northwell’in yeni 3D baskı sistemini kullanan şirket olan Formlabs , 2016 yılında hastane ağına daha küçük yazıcılar tedarik etmeye başladı. Ancak robotik sistem ile 10 küçük yazıcıyı birleştiren yeni sistem, işlemi otomatik olarak daha az tıbbi müdahale ile gerçekleştirebiliyor.

Form Hücresi olarak adlandırılan sistem, CT ve MRI taramalarından veri alır ve bunları, hem ameliyat öncesinde hem de ameliyat sırasında kullanılabilen belirli bir vücut bölümünün bir kopyasına dönüştürür. Çocuk cerrahileri ile ilgili 2017 yılında yapılmış bir çalışma, ameliyatların modellerin kullanımıyla 45 dakika daha kısa sürede gerçekleştiğini tespit etti. Henüz yayınlanmamış olan Northwell verilerini kullanan çalışma, karmaşık vakalarda kullanılan modellerin, ameliyatların süresini yaklaşık % 10 azalttığını buldu.

Modellerin en acil durumlarda kullanılamayacağı ifade ediliyor; çünkü tek bir modeli yazdırmak birkaç saat sürebiliyor. Kullanıcılar sistemin bu durumlarda aktive olabilecek kadar hızlanmasını bekliyor.

Kaynak:
Fastcompany
Etiketler
1 Oy2 Oy3 Oy4 Oy5 Oy (2 oy verildi, Ortalama: 5 üzerinden 5,00 oy )
Loading...

Benzer Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close