Biyografi

PROF. DR. REMZİYE HİSAR

İlk kadın kimyager olan Remziye HİSAR, 1902 Üsküp doğumludur.  Birçok ilke adını yazdırmıştır. Başarılı bir kariyer geçmişi ile Türkiye’ye önemli bir değer olarak muhteşem çalışmalar bırakmıştır. Üstün dehası henüz küçükken fark edilen HİSAR, Mekteb-i İptidayi’den bir yılda ve 9 yaşında iken mezun oldu. 15 Temmuz 1919 tarihinde İstanbul Darülmuallimatı okulundan mezun oldu. Fen dersine olan tutkusu onu kimyaya yöneltti. Bu dalda tüm başarılı isimlerin yabancı ülkelere ait olması onu üzdüğü için, ülkesi adına ilkler oluşturmak adına hummalı bir çalışmaya girdi.

Bilim dünyasında yer etme aşkı yolunu Sorbonne Kimya bölümüne düşürdü. Burada biyokimya sertifikasına sahip olmuştur. Doktora için yeterli bursu olmadığı için öğrenimini yarıda kesip yurda dönmek zorunda kaldı. Bir müddet kimya öğretmeni olarak çalışsa da içindeki bilim kadını onu bir türlü rahat bırakmadı ve eşinden boşanarak Paris’e Doktora tezi için gitti. Doktorasını tamamladıktan sonra vakit kaybetmeden ülkesine dönen HİSAR, İstanbul Üniversitesi’nde kimya ve fiziko kimya alanında doçent olarak görev aldı

1949 yılında Türk Üniversiteli Kadınlar Derneği’nin kurucu üyeleri arasında bulunmuştur. Üstün başarıları ona Fransa Hükümeti tarafından ‘’Akademik Memur’’ nişanını kazandırdı. 1959 yılında İstanbul Teknik Üniversitesi’nde kimya profesörü olarak görev aldı. 1991 yılında TÜBİTAK Bilim Ödülü’ne layık görülmüştür.  Uzun yılllar Farmasötik ve Toksikoloji derslerini başarı ile vererek gelecek nesillere bilgi ve tecrübelerini özveri ile aktardı. 1973 yılında yoğun mesleki hayatında yorulduğu için emekli oldu. Fizik dehası bir oğul yetiştiren HİSAR, oğlunun ölümü üzerine 13 Haziran 1992 yılında İstanbul’da hayatını kaybetti. Ardında kimya dalında üstün çalışmalar bırakan ve Ülkemizi en iyi şekilde temsil etmiş değerli bir isim bırakmış oldu.

 

Etiketler
1 Oy2 Oy3 Oy4 Oy5 Oy (1 oy verildi, Ortalama: 5 üzerinden 5,00 oy )
Loading...

Benzer Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close