Robotik

Robotlar Trafik Karmaşasını Önleyecek

MIT araştırmacıları, robotların insanlarda olduğu gibi ortamlarda gezinmelerine yardımcı olacak bir yol geliştirdi. Onların yeni hareket planlama modeli, robotların çevreyi keşfederek, diğer hareketleri gözlemlemelerini sağlıyor. Daha önce öğrendiklerine benzer durumları keşfederek, bir hedefe nasıl ulaşacaklarını belirlemelerine izin veriyor. Araştırmacılar, bir planlama algoritmasıyla, en iyi sonuca götürecek yolları tanımayı öğrenen ve bu bilginin robotun hareketini bir ortamda yönlendirmek için kullanan  sinir ağı ile birleştiren bir model geliştirdi. Çalışma, Uluslararası Akıllı Robotlar ve Sistemler Konferansı’nda (IROS) bir makale ile açıklandı.

Araştırmacılar,”Örnekleme temelli planlama için sıralı modeller ” başlıklı makalede, modellerinin iki ortamda avantajları olduğunu belirtti. Tuzakları ve dar geçitleri keşfeden sistem diğer aracılarla çarpışmaları önlüyor. Uygulama otonom araçların kavşaklarda gezinmesine yardımcı oluyor, burada trafikte birleşmeden önce diğerlerinin ne yapacağını hızlı bir şekilde değerlendirebiliyor. Araştırmacılar şu anda Toyota-CSAIL Ortak Araştırma Merkezi aracılığıyla bu tür uygulamaları takip ediyor.

Kavşakları Tahmin Edebilecek

Diğer bir deneyde, araştırmacılar, hareket eden ortamlarda, çoklu aktive olan araçlarla test gerçekleştirdi. Bu, özerk otomobiller için, özellikle kavşaklarda gezinmelerine odaklanıldı. Simülasyonda, birkaç araç engel yaratıyor. Bir robot aracısı diğer araçlar arasında başarılı bir şekilde gezinmeyi sağlıyor.Çarpışmalardan kaçınmayı ve bir döner kavşakta çıkış gibi bir hedefleri kolaylaştırıyor.

Sonuçlar, araştırmacıların gerçekleştirdiği modeli, diğer otomobillerin gelecekteki davranışları hakkında, süreci erken kesmeye ve aynı zamanda navigasyonda iyi kararlar almaya yetecek kadar bilgi toplayabildiğini göstermektedir. Bu sistemin planlama yapmayı daha verimli hale getireceği düşünülüyor. Araştırmacılardan biri olan Barbu, “Robotların planlama yaparak, diğer otomobillerin ne yapacağını da hesaba katıyor” dedi.

Kaynak:
MIT
Etiketler
1 Oy2 Oy3 Oy4 Oy5 Oy (3 oy verildi, Ortalama: 5 üzerinden 5,00 oy )
Loading...

Benzer Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close