Biyografi

PROF. DR. KERİM ERİM

Kerim ERİM, 1 Şubat 1894 tarihi İstanbul doğumlu çağdaş bir matematikçidir. Ülkemizin sahip olduğu matematiksel beyinlerin ilk sıralarında yer alır. Gerçek ismi Abdülkerim olan ERİM, ilköğrenimini Halep’te tamamlamıştır. Hendese-i Mülkiye’de ortaöğreniminin ilk sınıflarını okuma şansı elde eder ama şartlar nedeniyle kısmen evde tamamlamak zorunda kalır. İstanbul Yüksek Mühendis Mektebinden başarı ile 1914 yılında mezun olur.

Ünlü deha 1919 yılında Erlangen Alexanders Üniversitesi’nde doktora derecesini yaparak Türkiye’de ilk doktoralı Türk matematikçi unvanını kazandı. Ülkemize matematik anlamında çağdaş değerler katan ERİM’in modern matematiğin yerleşmesinde rolü oldukça büyüktür. Mekanik verilerin matematikle ilişkilendirilmesinde de ülkemize liderlik ettiği söylenebilir. Ayrıca ülkemizde matematik doktorası yönetme şansını elde eden ilk bilim adamıdır. Dönem itibari ile Cumhuriyet Türkiye’si matematiğinin de önde gelen kurucularından kabul edilmektedir. Özellikle yetkin olduğu matematik alanlarına değinecek olursak; Diferansiyel, integral hesabı ve matematiksel analiz metotlarının eğitiminin en kapsamlı biçimde aktarılması konularında üstün başarı sergilemiştir.

Kerim ERİM her zaman matematiğin uluslararası düzeyde bilimsel yayın aktarımı gerekliliğine dikkat çekmiştir. Bilimsel yayınları yaygınlaştırarak ve enstitü çalışmalarına ağırlık vererek bu konuda ilk defa kurumsallaşmaya gidip pratikleştiren bir bilim adamıdır.  Onun sayesinde Cumhuriyet döneminde matematik artık uluslararası bir özellik kazanmıştır. Bu nedenle ERİM için Cumhuriyet matematiğinin uluslararası yüzüdür diyebiliriz. Tüm dünya genelindeki çalışmaları yakından izlemekle kalmayıp, yetkin bir araştırmacı olarak da bizzat doğrudan katılmıştır. Matematik dünyasındaki modern vurguların yanı sıra ardında çok değerli eserler bırakmış olan ERİM’in başlıca eserleri şunlardır; Nazari Hesap, Mihanik, Sümer Riyaziyesinin Esas ve Mahiyetine Ait Rapor, Dış Alem Meselesi, Tanzimat ve Müspet İlimler, Riyaziye, Matematik ve Realite, Analiz Dersleri, Diferansiyel ve İntegral Hesap…

Etiketler
1 Oy2 Oy3 Oy4 Oy5 Oy (1 oy verildi, Ortalama: 5 üzerinden 5,00 oy )
Loading...

Benzer Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close