Biyografi

PROF. DR. JALE OGAN İNAN

Türkiye’nin ilk kadın arkeoloğu olan Jale OGAN İNAN, 1 Şubat 1914 İstanbul doğumludur. Türkiye’nin ilk arkeologlarından biri olan babası Aziz OGAN’ın izinden gitmeyi tercih etmiştir.  Erenköy Kız Lisesi’nde lise öğrenimini tamamladıktan sonra, Alexander Von Humbold Vakfı’nın bursu aracılığı ile 1934 yılında arkeoloji eğitimi almak adına Almanya’ya gitmiştir. Üzerinden bir yıl geçmesinin ardında Ülkesi olan Türkiye’den Türk Cumhuriyeti Devlet Bursunu almaya hak kazandı. Klasik arkeoloji dalında lisans ve doktora eğitimini de Berlin ve Münih Üniversitelerinde tamamlayarak ülkesine dönüş yaptı. Türkiye’nin önde gelen dehalarından bilim insanı Mustafa İNAN ile yaşamını birleştirdi.

1946 yılında İstanbul Üniversitesi Klasik Arkeoloji Kürsüsü’nün kuruluşu aşamasında üstün gayret göstererek çalışmalarına katılma şansını elde etti. Başarıları sayesinde bu kürsünün ilk asistanı görevini aldı ve Prof. Dr. Arif Müfid Mansel’in asistanı olarak başarılı bir süreç yönetti. Aynı dönemde Türk Tarih Kurumu adına yapılan Antalya Side antik kenti kazısına bizzat katıldı. Bir yıl sonra sie Perge antik kenti kazılarında da üstün gayretle çalışmalarda bulundu.  Önce doçent sonrasında da profesör unvanlarını başarıları sonucunda elde etti.

1970 yılında Kremna ve 1972 yılında Pampfilya Seleukeiası antik kentlerinde hassas kurtarma kazılarında bulundu. Mesleki hayatı sadece çalışmalar üzerinde kalmayıp bunları eserlere dönüştürmeyi de başaran yegane dehalarımızdan biri olmuştur. Heykeltıraşlık dalında önemli eserler vermiştir. Roma ve Erken Bizans döneminin portreciliği alanında çok etken eserler üretmiştir ve bu eserler başvuru kaynakları olarak da kullanılabilmiştir. 1995 yılında Türkiye Bilimler Akademisi’nin şeref üyesi olarak seçilmiştir. Yaşamının son döneminde özellikle Parkinson Hastalığı ile mücadele etmiştir. 2001 yılında hayatını kaybeden değerli arkeoloğun cenazesi Zincirlikuyu Mezarlığında bulunmaktadır. Eserleri ve başarılı kariyeri de Türk Bilim Tarihine armağan olarak literatüre yazılmıştır.

Etiketler
1 Oy2 Oy3 Oy4 Oy5 Oy (1 oy verildi, Ortalama: 5 üzerinden 5,00 oy )
Loading...

Benzer Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close