Kitap Tanıtımı

Tüfek, Mikrop ve Çelik / Jared Diamond

Jared Diamond insan geçmişinin en önemli ve dokunaklı eserlerinden biri olarak, son yıllarda yayımlanan en dikkat çekici kitabı yazdı. Pulitzer Ödülü’nün yanında ulusal ve uluslarası pek çok ödülün de sahibi olan “Tüfek, Mikrop ve Çelik” uzun yıllardır çok satanlar listesinde de başı çekiyor. Medeniyetin yükselişinin küresel hesabı ve aynı zamanda ırk temelli insani gelişim fikirlerinin çarpıcı bir şekilde reddedilmesini içeren kitap, alışılmışın dışındaki eğlenceli yazım tarzıyla da dikkat çekiyor.

Bu sanatsal, bilgilendirici ve zevkli kitabında Jared Diamond, coğrafi ve çevresel faktörlerin modern dünyayı şekillendirdiğini inandırıcı bir şekilde savunuyor. Gıda üretimine başlamış olan toplumlar, avcı-toplayıcı safhasının ötesine ilerledi ve daha sonra yazı, teknoloji, hükümet ve örgütlü dinin yanı sıra kötü mikroplar ve güçlü savaş silahlarını geliştirdi. Bunun yanında tüm dünyayı fethetmek için deniz ve karada maceralara çıktı. Bazen kendilerini bazen ise tüm kültürleri yok ederek… En küçük birimi insan olan toplumlar, “Silahlar, Mikroplar ve Çelikler” anlayışımızdaki büyük ilerleme ile, modern dünyayı oluşturdular ve insanlık tarihinin ırksal temelli teorilerini çarpıcı bir biçimde ortadan kaldırarak ilerlemeye devam ediyorlar.

En temel düzeyde insanlık tarihini merak eden herkesin ilgisini hak eden, uzun yıllar boyunca da zirvede kalmaya devam edecek bir eser.

Etiketler
1 Oy2 Oy3 Oy4 Oy5 Oy (1 oy verildi, Ortalama: 5 üzerinden 5,00 oy )
Loading...

Benzer Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close