Akıllı Sistemler

Parkinson Tanısını Hızlandıran Yapay Zeka

Çin teknoloji devi Tencent ve Londra medikal firması Medopad, Parkinson Hastalığı tanısında yapay zekayı kullanmaya başladı.

Yapay zekayla bağlantılı bir kamera, hastaların semptomlarının şiddetini, ellerini hareket ettirme yöntemini kullanarak belirler.

Araştırma ekibi, sistemi, Londra’daki King’s College Hastanesi ile birlikte çalışan doktorlar tarafından değerlendirilen mevcut hasta videoları ile test etti.

Tencent Medical AI laboratuvarının başkanı Dr. Wei Fan: “ Yapay Zekayı (AI), Parkinson hastalarında herhangi bir sensor veya cihaz kullanmadan bu hastalığın gerileme durumunu ölçmek için kullanıyoruz.”

Amaç, genellikle yarım saatten fazla süren bir motor fonksiyon değerlendirme sürecini hızlandırmaktır. Medopad tarafından geliştirilen akıllı telefon teknolojisi kullanılarak, hastaların üç dakika içinde değerlendirilebileceği ümit edilmektedir. Parkinson hastalığından şüphelenen bireyler, hastanelere dahi gitmeden belki de sadece akıllı telefonlarına yükleyecekleri bir uygulamayla ileride kendi teşhislerini koyacak duruma gelebilecek.

Medopad, çeşitli tıbbi rahatsızlıkları olan hastaları izlemek için uygulamalar ve giyilebilir cihazlar geliştiren Londra merkezli bir firmadır. Parkinson hastalarını tedavi etmek için kullanılan tek teknoloji bununla sınırlı değildir. İsviçre Robotik Enstitüsü’nün iki araştırmacısı, hastalara çeşitli egzersizler yapmasını ve sonuçların makine öğrenimini kullanarak analiz etmesini isteyen bir akıllı telefon uygulaması teknolojisi üzerinde çalışıyor.

Dünya çapında 10 milyon kadar insanın Parkinson’la yaşadığı düşünülüyor ve bu sayı, yaşlılar arasında daha yaygın bir durum olduğu için büyümektedir.

Şu anki, AI (yapay zeka) tekniklerindeki ilerlemeler, doktorların semptomları hafifletmek için tedavi yöntemini kolaylaştırmasını vaat ediyor.

Kaynak:
BBC News
Etiketler
1 Oy2 Oy3 Oy4 Oy5 Oy (3 oy verildi, Ortalama: 5 üzerinden 4,67 oy )
Loading...

Benzer Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close