Yazılım

Planlamayı Artıran Akıllı Algoritma: adiuta.PLAN

Organize bakım hizmetleri karmaşık bir görevdir ve sorunsuz bir şekilde çalıştıklarından emin olmak için çok fazla planlama yapılması gerekir. Fraunhofer Algoritmalar ve Bilimsel Hesaplama SCAI Enstitüsü’nün bir spin-off projesi olan adiutaByte tarafından geliştirildi. Adiuta.PLAN; gerçek zamanlı olarak trafik yoğunluğu ve hava koşulları gibi değişkenlerde otomatik olarak planlayan ve  bunun üzerine faktörler oluşturabilen bir yazılım paketi olarak tanımlanıyor. Yazılım ayrıca, personelin kullanılabilirliği gibi diğer faktörleri de hesaba katmak için planlarını sürekli güncel tutuyor.

Proje; yeni algoritmik yaklaşımlarla karmaşık optimizasyon problemlerini çözen, örneğin hastanede bakıcıların bakım rotalarını günlük planlanma da desteklenmesi ve bakıcıların görevlendirilmesinde yardımcı olan yazılım olarak tanımlanıyor. Ayrıca işleyiş bakımından lojistik ve depo yönetimi gibi sektörlerin de çözümden faydalanabileceği çok yönlü bir yazılım olarak görülüyor. Her gün, şirketler önemli miktarda zaman ve çaba harcayan manuel planlar üretiyor. Örneğin; bunlar hastane için hizmet listesi; paket dağıtım şirketi için filo planlaması ya da bir depoda raf planlaması olabilir. Bu durumda, görevliler; işin dağılımını tamamlamak için ellerinden gelenin en iyisini yapmak zorundadır. Bu zaman alıcı görevle hizmet sağlayıcılara yardımcı olmak için piyasada zaten araçlar mevcut olmasına rağmen, hiçbiri, hizmet kadrosunun plan yapıldıktan sonra gerçekten işe yarayıp, yaramadığını gözlemleyemez. Bu projede ise; planları otomatik olarak oluşturabilecek ve optimize edebilecek bir çözüm sağlayacağı düşünülüyor.

“Ön Görülemeyen Sorunları Çözebiliyor”

Ekibin lideri Dr. Dustin Feld adiuta.PLAN’ın başarısına katkıda bulunan yaklaşımı şöyle açıklıyor: “Bir dizi algoritmik yaklaşımı birleştirerek, kümeleme teknikleri ve yapay zeka yöntemleri üzerine çizim yapıyoruz. İzole geleneksel algoritmalar veya kapalı döngü matematik modellemesi yeterli değil. Bir sistemin trafiği, yol blokları veya personel yokluğu gibi öngörülemeyen olaylara dinamik olarak tepki vermesi gereken senaryolar… Benzersiz bir algoritma karışımı kullanarak, adiuta.PLAN çözümü; seyahat ve hava durumu verilerini gerçek zamanlı olarak izler ve bunu planlamaya dahil eder”

adiuta.PLAN’ın optimizasyonu, çok çeşitli kaynaklardan gelen çeşitli değişkenleri dikkate alır. Kredi: Fraunhofer SCAI

 

Farklı uygulamalar kişiselleştirilmiş çözümler gerektirir. Amaç, bakıcılara stressiz bir gün garanti eden bir program ya da askeri hassasiyetle koşulan sıkı bir plan sağlamak. Çözüm ise, en hızlı, en kısa ve en uygun maliyetli seçenekleri sunmak… Seçilen plan başka bir şekilde optimize edilebilirse, adiuta.PLAN olası alternatifleri ve önerileri de gösterecektir. Örneğin, bir yol veya köprü kapanışı, tüm servis kadrosunu program dışı bırakabilir. Böyle bir senaryoda öncelik; planın mümkün olduğunca çabuk güncellenmesi ve öngörülen planın gerçek durumla karşılaştırılmasıdır. Diğer faktörler; çalışan nitelikleri, müşteri tercihleri, personelin yokluğu ve araç tipi de dahil olmak üzere optimizasyonunda da önemli bir rol oynamaktadır. Feld,” Hastanın belirli bir bakıcı için özel bir tercihi varsa, algoritmalarımız bunu otomatik olarak hesaba katacaktır ”dedi.

Yeni otomatik çözüm; hem zaman hem de yönetim açısından optimizasyon ve tasarruf için büyük bir potansiyel sunuyor. Araştırma ekibi bunu; Johanniter İnsani Yardım Kuruluşu tarafından işletilen 20 kişilik bir bakım ekibi adına yürütülen testlerde başarılı bir şekilde kanıtladı.  Normal olarak, her sabah iki saat boyunca 20 bakıcıya yönelik bir plan hazırlamak zorunda kalan çalışanlar; testlerde ise otomatik olarak oluşturulan plan teklifini yalnızca onaylamak için zaman harcıyorlar. Böylece bu randevu trafiği normal süreden yüzde on azalmış oluyor.

fraunhofer

adiuta.PLAN mevcut yazılım çözümlerine entegre edilebilir ve her şeyden önce çekirdek algoritmaları sağlar. Böylece kullanıcılar tercih ettikleri ortamlarda çalışmaya devam edebilirler. Hastane çalışanları; bir dizi kontrolör ve düğme ile optimizasyon hedefini ve önceliği yönetebilir. adiutaByte ayrıca müşterinin isteği üzerine kişiselleştirilmiş kullanıcı arayüzleri de sağlayabilir. Mobil uygulamalar, bakıcıların hareket halindeyken plana doğrudan erişimine de olanak tanır.

Kaynak:
Fraunhofer
Etiketler
1 Oy2 Oy3 Oy4 Oy5 Oy (1 oy verildi, Ortalama: 5 üzerinden 5,00 oy )
Loading...

Benzer Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgini Çekebilir

Close
Close