Robotik

Telefonlara Robotik Parmak Takılabilecek

Gün boyu mobil cihazlarımızla temas halindeyiz, onlarla zamanımızın büyük bir bölümünü paylaşıyoruz. İnsan ve bilgisayar etkileşimini inceleyen Marc Teyssier, akıllı telefon ve tabletler için robotik eklenti eklenmiş bir parmak üzerinde çalışıyor. Telefonun arkasına takılarak kullanıcısına dokunabiliyor ve bazı fonksiyonları yerine getirebiliyor. Berlin Kullanıcı Arayüzü Yazılım ve Teknoloji konferansında sunulacak olan MobiLimb, parmak benzeri hareketleri gerçekleştirebilmek için beş hassas kontrol motoru kullanıyor. MobiLimb, aynı zamanda döner eklemin kinematik yapısına sahip bir robot manipülatör olarak tanımlanıyor. Sistem dört ana bölümden oluşuyor: aktüatörler, sensörler, gömülü elektronikler ve kontrolör.

Bazen Teyssier adını alan sistem, standart siyah plastik görünüme sahip. Bu yüzden robotik parmak iki özel deriden biri ile kaplanıyor bu sayede plastik görünüm hissedilmiyor. Kürk kaplı ve etli bir model (kinda, sorta) insan parmağı gibi görünmesini sağlanıyor.

Ekrana Dokunabiliyor,Hareket Edebiliyor

Teyssier MobiBot’un bir yüzeyi bir akıllı telefona nasıl sürükleyebileceği, kuyruk gibi ileri geri hareket edebileceği ve bir bildirime işaret etmek için ekrana nasıl dokunulduğu gibi özellikler yer alıyor. Sahip olduğu servo motorlar sayesinde  geri besleme olarak kendi açısal konumlarını belirliyor. Bu, cihazın şeklinin hesaplanmasına yardımcı oluyor. Esnek bir potansiyometre (aygıtın arkasındaki kabuk altında) kullanıcının MobiLimb’e ne zaman ve nerede dokunacağını algılıyor. Sistemin akıllı telefonlar için yararlı bir yetenek olarak hizmet verebileceği ön görülüyor. Çalışmanın robot cihazların kullanılarak insan vücudunun sınırlarını aşmayı sağlayacağı ifade ediliyor. Parmağın insan gücünün artmasıyla, robotik bir uzuv olarak kullanılarak mobil cihaz sınırlamalarının (statik, pasif, hareketsiz) üstesinden geleceği düşünülüyor.

Farklı estetik görünüme sahip olabilmesi için birkaç farklı dokusu bulunuyor. İlki klasik bir robotik kabuk gibi görünüyor. Bir diğeri kürkten, üçüncüsü ise yüksek derecede gerçekçiliğe sahip “parmak gibi” bir deriden üretiliyor. Bu doku film sektöründe kullanılan sahte uzuv ve cilt yapmak için boyalı Plastil Gel-10 silikondan elde ediliyor. Telefon ile insan benzeri bir cildin kullanılması, mobil cihazın algılanmasını cansız bir nesneden ‘neredeyse’ bir insan varlığına dönüştürmesini sağlıyor.

Kaynak:
Futurismmarcteyssier
Etiketler
1 Oy2 Oy3 Oy4 Oy5 Oy (2 oy verildi, Ortalama: 5 üzerinden 5,00 oy )
Loading...

Benzer Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close