Bilim

Dünya Donarken Onu Kurtarabiliriz

NASA’nın (Amerikan Havacılık ve Uzay Dairesi ) yayınladığı yeni iklim araştırması raporuna göre, yazı rekor sıcaklıklarla kapayan Dünya, tarihi bir soğuk yaşayacak. Hatta bu soğuklar, içinde olduğumuz Uzay Çağı’nın ‘Buzul Çağı’ olarak anılmasına yol açacak kadar etkili olabilecek. Uzmanlar, Güneş’in en dış katmanında oluşan Güneş lekelerini ve Dünya’nın en üst atmosfer tabakası Termosfer’i inceledi. Termosfer’in soğuyup daraldığı, Güneş lekelerinin kaydedilmiş en düşük hareketlilikte olduğu belirlendi. PCC raporu, Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Çerçeve Sözleşmesi’nin (UNFCCC) 2015’te Paris Anlaşması’nın kabul edilmesinin ardından yaptığı davet üzerine, 40 ülkeden 91 yazar ve editör tarafından hazırlandı.

Bu, şu anlama geliyor: 11 yıllık dönemler halinde azalıp çoğalan bu lekeler, iklim koşullarında belirleyici rol oynuyor. Lekelerin az gözlenmesi veya hiç gözlenmemesi, Dünya’nın sıcaklık seviyesini etkiliyor. Termosfer Güneş’teki leke hareketliliği yüksek olduğunda ısınıyor, az olduğunda soğuyor. Uzmanlar, Güneş’te benzer bir uyku evresine 18’inci yüzyılda rastlandığını ve o dönemin tarihe ‘Mini Buzul Çağı’ olarak geçtiğini hatırlatarak “Süreç böyle devam ederse, birkaç ay içinde Uzay Çağı’nın rekor soğuklarına hazırlıklı olmalıyız” dedi.

Gezegenin Ömrünü Uzatmak Elimizde

Küresel Isınma Özel Raporu, Uluslarası İklim Değişikliği Paneli (İPCC) tarafından Kore’nin Incheon kentinde onaylandı. 6 bini aşkın bilimsel referans ve dünyanın her yerinden bilim insanlarının katılımıyla hazırlanan rapor, Ağustos ayında Polonya’da yapılacak olan ve Paris Anlaşması’nın değerlendirileceği Katawice İklim Değişikliği Konferansı içinde bilimsel veri olacak.

Çalışmanın 3 kategoriye bölündüğü raporda,ilk bölümde iklim değişikliğinin fiziksel temeli değerlendirilirken, ikinci kategoride etkileri,uyum ve kırılganlık konularını irdeliyor. 1,5 °C derecelik bir küresel ısınmada küresel deniz seviyelerindeki yükselme, 2 °C derecelik bir küresel ısınmayla karşılaştığında,10 santim daha az oluyor. Arktik Okyanusu’nun yaz aylarında buzsuz olma ihtimali 100 yılda birken, 2  derecelik bir küresel ısınmada bu durum on yılda en az bir kere yaşanacak. Rapor, küresel ısınmanın 1,5°C  dereceyle sınırlanmasının toprak,enerji,sanayi,bina,ulaşım ve şehirlerde “hızlı ve geniş kapsamlı” dönüşümler gerektireceği sonucuna varıyor.İnsan kaynaklı küresel net karbondioksit (CO2) yakalama dengelemesi gerektiği anlamına geliyor.Özgür Gürbüz köşe yazısı değerlendirmesinde, “1,5 derecelik ısınmada 1,5 milyon tondan daha az balık avlanacakken 2 derecede sorun ikiye katlanıyor ve 3 milyon tona çıkıyor” dedi. IPCC gelecek yıl,Değişen İklimde Denizler ve Kriyosfer Özel Raporu’nu gelecek yıl yayınlayacak.

Raporda en dikkat çeken şey ise küresel ısınmayı 1,5°C’de tutarak, 2°C ve üzerine çıkmasını engellemenin, gezegenin ne kadar daha sağlıklı yaşayabileceğine dair verilen çarpıcı veriler. Örneğin rapora göre, 2100 yılı ve sonrasında 1,5°C derecelik bir küresel ısınmada küresel deniz seviyelerindeki yükselme, 2°C derecelik bir küresel ısınmayla karşılaştırıldığında, 10 santim daha az oluyor. 1,5°C derecelik bir küresel ısınmada, Arktik Okyanusu’nun yaz aylarında buzsuz olma ihtimali 100 yılda birken, 2°C derecelik bir küresel ısınmada bu durum on yılda en az bir kere yaşanacak. Mercan resifleri 1,5°C derecelik bir küresel ısınmada yüzde 70-90 kadar azalırken, 2°C derecede resiflerin hemen hemen tamamı yok olacak.

 

Kaynak:
yesilgazetebirgun
Etiketler
1 Oy2 Oy3 Oy4 Oy5 Oy (3 oy verildi, Ortalama: 5 üzerinden 5,00 oy )
Loading...

Benzer Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close