Yazılım

Yeni DNA Analiz Algoritmasıyla Kemik Yoğunluğu Tahmini

Michigan State Üniversitesi‘nden bir ekip; bir kişinin tam genomunu analiz edebilen ve sadece bir inçlik (2.5 cm) bir hata payı ile ne kadar uzun olduklarını doğru olarak tahmin edebilen bir bilgisayar algoritması oluşturduğunu iddia ediyor. Makine öğrenme sistemi, yaklaşık 500.000 yetişkine sahip bir veri seti üzerinde eğitildi.

 Araştırmacı Stephen Hsu: “Algoritma, her bireyin genetik yapısına ve kemik uzunluğuna bakıyor. Bilgisayar her insandan verileri öğreniyor ve sonuçta kişinin sadece kendi genomlarından kemik uzunluklarının ne kadar olacağını saptayacak bir belirleyici üretiyor.”

Ayrıca, bu proof of concept projesine (gerçek datalarla yapılan kanıtlarda) iki farklı sonuç da programlandı: Kemik yoğunluğu ve nihai eğitim seviyesi… Boy tahmin edicisi kesin doğruları gösterirken, öte yandan diğer iki data da güvenilir sonuçlar verdi. Kemik yoğunluğu tahminleri; çok düşük kemik yoğunluğu ile ilişkili osteoporoz gelişimine en çok maruz kalan kişileri tanımlamak için, yeterince kesin kanıtlar içeriyor.

Verileri kırmak için bilgisayar modeli kullanmanın gücü; sistemin, on binlerce genetik varyasyona dayanan koşullar için toplam riski hesaplamasını sağlar. Basit genetik varyasyonları inceleyen mevcut genetik test modelleri yerine; bu büyük veri modeli, insanların tanımlama kapasitesine sahip olmadıkları benzersiz genomik modelleri de tanımlayabilir.

Araştırmacılar algoritmaların doğruluğunu sadece zaman ve daha büyük veri kümeleriyle geliştirebileceğini ileri sürüyorlar. Karmaşık genetik mimarimiz hakkında daha fazla şey öğrendikçe, modele; geniş bir dizi ciddi hastalık da dahil edilebilir.

Hsu: “Bu aracı; bu üç sonuç için doğrulamış olsak da; kalp hastalığı, diyabet ve meme kanseri gibi sağlık riskleri ile ilgili diğer karmaşık özellikleri tahmin etmek için de bu yöntemi uygulayabiliriz. Bu sadece bir başlangıç…”

Tıbbi araştırma ve bilgisayar bilimi arasındaki artan birleşme; “Hassas Sağlık” denilen yeni bir araştırma türünün doğmasına yol açmıştır. Amaç; modern teknolojilerin, hastalığın erken tespiti için yeni teşhis araçlarının üretilmesi, sağlık hizmetlerinin daha önleyici stratejilerle semptomları tedavi edebilmesidir. MSU, özel bir Hassas Sağlık Programı ile bu yeni harekete özellikle odaklanmıştır.

 

Kaynak:
New Atlas
Etiketler
1 Oy2 Oy3 Oy4 Oy5 Oy (2 oy verildi, Ortalama: 5 üzerinden 5,00 oy )
Loading...

Benzer Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgini Çekebilir

Close
Close