DergiKültür-Sanat

Hayalet Tel Örgüleri

İsviçreli sıhhi tesisat devi Geberit, bu yıl Arkitera Mimarlık Merkezi iş birliğiyle düzenlediği “Zamanın Ötesinde Tasarım Kâşifleri” etkinliğini 9 Ekim Salı günü İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Maçka Kampüsü Mustafa Kemal Amfisi’nde gerçekleştirdi. 6’ıncısı düzenlenecek etkinliğin bu yılki konuğu ise çağdaş sanatın dünya çapındaki en önemli temsilcilerinden biri olan Edoardo Tresoldi.

Geberit’in 2018 mottosu olan “Güvenilir bir ortakla yalnız değilsin” çerçevesinde kamusal alanda gerçekleştirdiği projelerinin tüm detaylarını anlatacak olan Tresoldi, alan ve alan boyutunu aşmak için tel örgü ve endüstriyel materyallerden oluşan şeffaflık oyunlarıyla mimarlık gibi farklı disiplinlerin nasıl ortağı olduğunu anlattı.

Edoardo Tresoldi, zaman-mekân boyutunu aşarak “Sanat ve Dünya” arasındaki diyaloğu anlatmak için tel örgüsünün ve endüstriyel malzemelerin şeffaflığı ile oynuyor. Fiziksel sınırlamaların kaybolmasıyla kendini gösteren görsel bir özet. Klasik ve modern dili harmanlayarak, son derece çağdaş üçüncü bir dil yaratıyor.

1987’de doğan Tresoldi, 9 yaşında, ressam Mario Straforini’nin rehberliğinde farklı dilleri ve teknikleri deneyimlediği Milano’da büyüdü. 2009’da Roma’ya taşındı ve sinema, müzik, perspektif ve heykel gibi çeşitli yaratıcı alanlarda çalışarak heterojen bir sanat vizyonu kazandı ve bu onun deneyimleri için bir platform oldu.

2013’ten bu yana, kamusal alanlarda yaptığı çalışmalara, mekanın ruhu üzerine yaptığı araştırmalara ve peyzaj unsurlarının incelenmesine odaklanıyor. Eserleri kamusal alanlarda, arkeolojik bağlamlarda, çağdaş sanat festivallerinde, müzik festivallerinde ve grup gösterilerinde yer almıştır. 2016 yılında İtalyan Kültür Bakanlığı ile birlikte, çağdaş sanat ve arkeoloji arasında eşsiz bir yaklaşımla Siponto Arkeoloji Parkı‘nda yer alan erken dönem Hıristiyan kilisesini tel örgüleri kullanarak ayağa kaldırdı. Ocak 2017’de Forbes tarafından 30 yaşın altında  en etkili 30 Avrupalı sanatçı arasında gösterilmiştir.

 

 

 

Kaynak:
EDOARDO TRESOLDİArkitera Mimarlık MerkeziKOT SIFIR
Etiketler
1 Oy2 Oy3 Oy4 Oy5 Oy (2 oy verildi, Ortalama: 5 üzerinden 5,00 oy )
Loading...

Benzer Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close