Kitap Tanıtımı

Kozmos / Carl Sagan

“Kozmos, Evrenin ve Yaşamın Sırları” kitabında Carl Sagan, on beş milyar yıllık kozmik evrimi, bilim ve medeniyetin gelişimini araştırıyor. Kozmos, bilginin kökenini ve bilimsel yöntemi, bilim ve felsefeyi karıştırarak sunuyor ve bilimin geleceği hakkında oldukça tartışmaya açık spekülasyonlar yapıyor. Kitap ayrıca, tarih boyunca birçok önde gelen bilim insanı hakkında biyografik anekdotlar sunarak, bilimin temelini ortaya koymakta ve bu bilim insanlarının katkılarını modern bilimin gelişiminin daha geniş bağlamına yerleştirmektedir.

“Kozmos, Evrenin ve Yaşamın Sırları”, Carl Sagan’ın antik çağlardan günümüze kadar antropolojik, kozmolojik, biyolojik, tarihsel ve astronomik konular üzerine düşüncelerini içeren çok çeşitli konuları kapsamaktadır.  Carl Sagan, “dünya dışında yaşam olasılığı” hakkındaki düşüncelerini kitap boyunca sık sık yinelemektedir: Evrenin büyüklüğü, binlerce yabancı uygarlığın varlığına izin vermektedir, ancak bu uygarlıkların dünyayı ziyaret ettiğini kanıtlamak için güvenilir deliller henüz elimizde yoktur.

Kitap aşağıdaki on üç bölümden oluşmaktadır ve yine “Kozmos” isminde on üç bölümlük belgeseli hâlâ pek çok izleyicinin en az kitap kadar ilgisini çekmeye devam etmektedir.

– İnsanoğlu uzay okyanusuna açılıyor

– Canlıların ve evrenin yapısı

– Doğa yasaları tüm evrende geçerlidir

– Cennet ve cehennem

– Başka gezegenlerde yaşam var mı?

– Keşif yolculuklarının öyküsü

– Samanyolu: Gecenin bel kemiği

– Zaman ve mekân içinde yolculuk

– Başka evrenlerin kapısı, karadelikler

– Sonsuzluğun kıyısı: Dördüncü boyut

– Aklın evreni

– Galaktik uygarlık

– Yaşamak ya da yok olmak konusunda kim karar verecek?

 

 

 

 

 

Etiketler
1 Oy2 Oy3 Oy4 Oy5 Oy (1 oy verildi, Ortalama: 5 üzerinden 5,00 oy )
Loading...

Benzer Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close