Kültür-Sanat

‘Kırmızı Balonlu Kız’ Kendini İmha Etti

Londra’daki Sotheby’de “Kırmızı Balonlu Kız” başlıklı bir Banksy tablosu açık arttırmaya çıkarıldı. Bu eser, püskürtme ile boyanmış ve akrilik atılmış, kolunu uzatarak kalp şeklinde bir balonu tutan küçük bir kızı tasvir ediyor. Açık arttırma sırasında sanatçının eserinin değeri 2008’den bu yana  aldığı en yüksek mebla ile 1,4 milyon ABD dolarına yükseldi. Tam o anda, resmin tuvali aşağıya doğru kaymaya başladı, ayrıntılı yaldızlı çerçevesinden aşağıya doğru hareket etti. İçinde yer alan mekanizma, dikey şeritler halinde tabloyu kesmeye başladı. Daha sonra Sotheby’ler, bir öğütücünün çerçevenin içinde gizlendiğini açıkladı. Kalabalık, neler olduğunu anladıkça mırıldanmaya başladı: Resim, insanların gözleri önünde kendini yok etti.

Sotheby’nin kıdemli direktörü Alex Branczik, olayı “Müzayede tarihinde ilk defa  kendini otomatik olarak parçalayan sanat eseri oldu” dedi. Kimliği bilinmeyen gizemli sanatçı Banksy o anı Instagram hesabından ” Gidiyor, gidiyor, gitti…” mesajıyla paylaştı. Alıcının kimliği ise açıklanmadı. Ancak eserin satışının tamamlanıp tamamlanmadığı da henüz belirsizliğini koruyor. Branczik Sanat Gazetesi’ne verdiği demeçte, bu durumun bir hile olmadığını ifade ederek sanatçı için  rekor elde ettikten sonra bir resmin kendiliğinden parçalandığı bir durumla şu ana kadar karşılaşılmadığını ifade etti.

‘Kırmızı Balonlu Kız’ Neyi İfade Ediyor?

Suriye’deki savaşa karşı yürüten bir kampanyaya bağışlanan tablo  bir anda ün kazandı. Suriye’deki savaşın yüzünü anlattığı ifade edilen eser, sesi olmayan kesimin sanattaki gücünü ortaya koyan en iyi örnek olarak tanımlanıyor.  Açık artırmaya çıkarılan tabloya  halk ilgi gösterince fiyatında birden artış meydana geldi.

Banksy’nin bir dönem yakın arkadaşı olan Steve Lazarides, “Burada altını çizmemiz gereken şu: 15 yıl önce yapılmış ses getirmemiş bir eser ama toplum tarafından ne zaman itibar gördü işte o zaman değerli oldu. Bu eserin bir köşesinde şöyle yazar: Her zaman umut vardır…”

Kaynak:
sciencealert
Etiketler
1 Oy2 Oy3 Oy4 Oy5 Oy (3 oy verildi, Ortalama: 5 üzerinden 5,00 oy )
Loading...

Benzer Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close