Yazılım

Küresel İnternet Önümüzdeki 48 Saat İçinde Çökebilir

Dünyanın dört bir yanındaki İnternet kullanıcıları Perşembe günü ağ bağlantı hatalarıyla karşılaşabilirler çünkü ana alan sunucuları ve web’i kontrol eden ilgili altyapı bir süreliğine kapatılacaktır.

Domain adlarının ve IP adreslerinin kayıtlarının tutulmasından sorumlu olan Internet Atanmış Adlar ve Sayılar Kurumu (ICANN), Alan Adı Sisteminin (DNS) veya internet adres defterinin korunmasına yardımcı olan şifreleme anahtarını (kripto anahtarını) değiştirecektir. İletişim Düzenleme Kurumu’na (CRA) göre güvenli, istikrarlı ve esnek bir DNS sağlamak için bu önemli bir durumdur.

Daha da açıklığa kavuşturmak gerekirse, ağ operatörleri veya İnternet Servis Sağlayıcıları (İSS) bu değişiklik için hazırlanmamışsa, bazı internet kullanıcıları etkilenebilir. Ancak, bu etki, uygun sistem güvenlik uzantılarını etkinleştirerek önlenebilir.

Mobil Araştırma Grubu analisti Eldar Murtazin, internet kullanıcılarının 48 saat içinde bazı zorluklarla karşılaşabileceğini açıkladı. Bazı kaynaklara erişim ve internet sayfalarının yavaş yüklenmesi ile ilgili sorunlar olabilir. Bazı kullanıcılar, eski bir sağlayıcı kullanıyorlarsa ağa erişim sorunları yaşayabilir. ICANN, anahtar değiştirme sürecinin daha az problemli olması için bazı ön testler gerçekleştirmiştir.

Dijital ekonomi uzmanı Arseny Shcheltsin, ana yazılımın daha önce başarılı bir şekilde güncellenmiş olmasından dolayı insanlara korkacak hiçbir şey olmadığı konusunda güvence verdi.

İnternet altyapısı için artan tehditler sonucunda kripto anahtarı değiştirilmesi prosedürü gerekli hale gelmiştir.

Kaynak:
techheadlines.usRT QUESTION MORE
Etiketler
1 Oy2 Oy3 Oy4 Oy5 Oy (3 oy verildi, Ortalama: 5 üzerinden 5,00 oy )
Loading...

Benzer Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgini Çekebilir

Close
Close