Teknoloji

Mühendisler 3D Baskı İle Doku Üretecek

Araştırmacılar tendon ve ligamentler gibi insan hücrelerini üretmek için 3 boyutlu baskıyı çalışıyor. Bu süreç hali hazırda geliştirilmeye çalışılıyor. Bugünün teknolojisi 3 boyutlu baskı heykelleri, mekanik parçalar, protezler, hatta silahlar ve yiyecekler için kullanılıyor. Ancak Utah Üniversitesi biyomedikal mühendislerinden oluşan bir ekip, bir hastanın iyileşmesini büyük ölçüde gerçekleştirecek bir süreç olan, bağ dokusu ve tendon gibi insan dokusunu üretmek için 3 boyutlu baskı hücrelerine yönelik bir yöntem geliştirdi.

Parçacık, tendon veya rüptüre olmuş bir diske sahip bir kişi , Doku Mühendisliği Dergisi, Bölüm C: Metotları’nda yayınlanan yeni bir makaleye göre, hasarlı bölgeye yeni bir doku yerleştirilmiş ve en sonunda implante edilmiş olabilecek. Utah Üniversitesi biyomedikal mühendis yardımcı doçent Robby Bowles ve biyomedikal mühendisliği yüksek lisans öğrencisi David Ede, “Birlikte ek dokular olmadan ve dokularda kendi sorunlarına sahip olan diğer bölgelerden doku almak zorunda kalmadan hastalara yedek dokuları almalarını sağlayacabileceğini” ifade ediyor.

Vücut Yağından Kök Hücre Elde Edilecek

Araştırmaya iki yıl süren 3-D baskı yöntemi, hastanın kendi vücut yağından kök hücrelerin alınmasını ve daha sonra , tendon veya ligament oluşturmak üzere bir hidrojel tabakası üzerine implante baskı yapmayı içeriyor.  Fakat bu durumun son derece karmaşık bir süreç olduğu ifade ediliyor. Çünkü bu tür bir bağ dokusu karmaşık modellerde farklı hücrelerden oluşuyor. Örneğin, tendon veya ligamanı oluşturan hücreler yavaş yavaş kemik hücrelerine kayma riski bulunuyor. Böylece doku kemiğe yapışabiliyor. Bowles, “Bu, önceki teknolojilerle oluşturamayacağımız bir model ve hücre organizasyonunu gerçekleştirebilmek için aynı zamanda  kontrollü bir tekniktir” dedi.

Bowles ve ekibi, tıp için mikro akışkan cihazlar geliştiren Salt Lake City merkezli Carterra, Inc. ile birlikte çalışmayı yürütüyor. Araştırmacılar, tipik olarak kanser tarama uygulamaları için antikorların basımını sağlamak  için kullanılan Carterra’dan 3 boyutlu bir yazıcı kullanıyor. Ancak Bowles’ın ekibi, yazıcının insan hücrelerini ihtiyaç duydukları şekilde kontrollü bir şekilde bırakabilecekleri özel bir baskı kafası geliştirdi. Konsepti ispatlamak için, flüoresan rengini parlaklaştıran genetik olarak modifiye edilmiş hücreler bastı böylece son ürünü görselleştirilebildi.

Bütün 3D Yazıcılara Uygulanabilir

Halihazırda, hastalar için yedek doku hastanın vücudunun başka bir kısmından veya bazen kadavradan alınabiliyor, ancak bunların kalitesiz olabilme riski mevcut. Omurga disklerinin, başarılı bir şekilde nakledilmesi için yeniden oluşturulması gereken kemikli arayüzlere sahip karmaşık yapılardır. Bu 3 boyutlu baskı tekniği bu sorunları çözebilir. Kas-iskelet araştırmalarında uzmanlaşan Bowles, teknolojinin şu anda ligamentler, tendonlar ve omurilik diskleri oluşturmak için tasarlandığını, ancak “her türlü doku mühendisliği uygulaması için tam anlamıyla kullanılabileceğini ” söyledi. Bowles ayrıca, yazıcı kafasındaki teknolojinin her türlü 3 boyutlu yazıcı için uyarlanabileceğini söylüyor.

Geliştirilen 3D baskı, tendonlar ve bağlar gibi dokuların üretilmesi amacıyla nasıl karmaşık yapılarda basıldığını gösterir.
Kaynak:
Medicalxpress
Etiketler
1 Oy2 Oy3 Oy4 Oy5 Oy (1 oy verildi, Ortalama: 5 üzerinden 5,00 oy )
Loading...

Benzer Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close