Biyografi

ORD. PROF. DR. MAZHAR OSMAN

Ord. Dr. Mazhar OSMAN ülkemizin tıp dünyasına kazandırdığı değerli kimlerden biridir. Türkiye’de ilk Modern Ruh Sağlığı Hastanesini kurarak unutulmaz kimlikler listesine adını yazdırmıştır. Modern anlamda ruh sağlığına yenilikler getiren başarılı hekim, 5 Mayıs 1884 yılında Sofu’da dünyaya gelmiştir. Hekimlik kariyeri 1904 yılı Askeri Tıbbiye mezuniyetinden sonra başlamıştır. Yüzbaşı rütbesi ile mesleğe adım atan OSMAN, Gülhane Askeri Hastanesi’nde başarılı bir deneyim sergilemiştir.

Yenilikçi ruhunu başarının kapılarını açmak için kullanan değerli hekim her geçen gün donanımını arttırmak adına çalışmalarda bulunmuştur. 1908 yılında Berlin ve Münih’te nöro – psikolojik alanlarda uzmanlık eğitimi almıştır. Gerekli donanımı edindikten sonra yeniden Gülhane’ye dönüp bir müddet burada görev aldıktan sonra, 1914 senesinde Haseki Hastanesinde Akıl Hastalıkları bölümünde başhekim ve müdür kademesine yükseldi.

Ruh ve sinir hastalıkları alanına kariyerini adayan OSMAN, modern tıbbın akli dengeyi korumadaki çalışmalarına adaptasyon için çevresindeki hekimlere de yardımcı olmuştur. Çağdaş tedavi yöntemleri ile akli dengenin korunması ve olası tahribatın giderilmesi konusunda epey yol kat etmiştir. Tıp öğrencilerini batının çağdaş tedavi yöntemleri ile tanışmaları için de yurt dışına göndererek hekimlerin bu alanda başarılarını daha da arttırmalarında öncülük etmiştir. Kariyerinde daima öncü pozisyonunda olan OSMAN, İçki İle Mücadele Cemiyetinin 25 yıl boyunca, Türk Tıp Cemiyetinin 7 yıl süresince, kendi kurduğu Akıl ve Sinir Hastalıkları Cemiyetinin 25 yıldan daha uzun süre başkanlığını sürdürerek eşsiz çalışmalara imza atmıştır. Bu görevlerin yanı sıra Sağlık Şurasında da üye olarak üstün başarılara imza atmıştır. 31 Ağustos 1951 yılında şeker hastalığı ve nefes darlığından dolayı İstanbul’da yaşamını yitirmiştir. Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi’nin ismi bir süreliğine Mazhar Osman Hastanesi adını almıştır.

Etiketler
1 Oy2 Oy3 Oy4 Oy5 Oy (1 oy verildi, Ortalama: 5 üzerinden 5,00 oy )
Loading...

Benzer Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close