Astronomi ve Uzay

SpaceX, Falcon 9’u Fırlattı

SpaceX Pazar gecesi Falcon 9 roketini fırlattı ve iniş gerçekleşti. Bu Batı Kıyısı topraklarında yörünge sınıfı bir hız kazandırıcı roket yükselticisinin ilk başarılı inişi oldu.

Falcon 9, 7 Ekim Pazar akşamı saat 7: 21’de Kaliforniya’nın kuzeybatısındaki Los Angeles sahillerindeki Vandenberg Hava Kuvvetleri Üssünde bulunan Space Launch Complex 4E’den (SLC-4E) fırlatıldı.

Roket, Arjantin uydusu SAOCOM 1A’yı fırlatıldıktan yaklaşık 12 dakika sonra yörüngeye yerleştirdi. SAOCOM 1A, Arjantin’in Uzay Ajansı, Uzay Faaliyetleri Ulusal Komisyonu (CONAE) tarafından işletilmektedir.

Görülmeye değer bir fırlatış gerçekleşti. Los Angeles sakinlerinin çoğu, sosyal medyayı gördükleri şey karşısında hayret ve şaşkınlıklarını ifade etmek için kullandı.

 

SpaceX, tekrar kullanılabilir roket güçlendiriciler tasarlayarak uzay yolculuğu maliyetini düşürmeyi hedefliyor. SpaceX’in basın açıklamasına göre; SAOCOM 1A, elektromanyetik spektrumun, özellikle de L bandının mikrodalga menzilinde çalışan bir Sentetik Açıklıklı Radardan (SAR) oluşan aktif bir araç taşıyor.  Misyonun temel amacı, toprak nemi hakkında bilgi toplamak.

Fırlatmanın ardından, Falcon 9 roketi, SpaceX’in Vandenberg Hava Kuvvetleri Üssündeki yeni iniş pistine (LZ-4) başarıyla ulaştı. İlk başarılı arazi inişi olmasının yanı sıra, bu SpaceX’in ilk kara denemesiydi. Önceki tüm roket güçlendirici inişleri SpaceX’in pilotsuz uçak gemisinde yapılmıştı.

SpaceX, gelişmiş roket ve uzay araçlarının tasarımlarını yapan, üreten ve piyasaya süren bir şirkettir. 2002 yılında iş adamları ve Elon Musk tarafından kuruldu. Musk ayrıca Tesla, OpenAI, Neuralink ve PayPal dahil olmak üzere birçok başarılı şirketi kurmuştur.

Kaynak:
The Weather Network
Etiketler
1 Oy2 Oy3 Oy4 Oy5 Oy (2 oy verildi, Ortalama: 5 üzerinden 5,00 oy )
Loading...

Benzer Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close