BiyografiDergi

Mikroçiplerle Kansere Çözüm Bulan Prof. Dr. Mehmet Toner

Harvard Üniversitesi Tıp Fakültesi Araştırma ve Eğitim Hastanesi Cerrahi Profesörü, Massachusetts General Hastanesi Biyomikroelektromekanik Sistemleri Merkezi Direktörü olan Dr.Mehmet Toner, Temmuz 1958’de İstanbul’da doğdu. 1983 yılında İstanbul Teknik Üniversitesi Fen Bilimleri Fakültesinde Makine Mühendisliği bölümünden mezun oldu. Üniversiteyi bitirdikten sonra akademik kariyerini sürdürmek için ABD’ye gittiğinde İngilizce bilmemesine rağmen Yale, Brown, MIT ve Michigan gibi saygın üniversitelere başvurdu. Yale Üniversitesi’nden tam burslu kabul almasına karşılık MIT’de o dönem yeni başlayan biyomedikal mühendislik üzerine araştırma yapmayı tercih etti. 1985 yılında Massachusetts Institute of Technology (MIT) üniversitesinden yüksek lisans derecesi aldı. Doktorasını 1989 yılında Harvard-MIT Üniversiteleri Sağlık Bilimleri ve Teknolojisi Enstitütüsü’nde (HST) tamamladı.

Toner 1989 yılında Massachusetts General Hospital ve Harvard Tıp Fakültesi’nde Biyomedikal Mühendisliği Yardımcı Doçenti olarak çalışmaya başladı ve 1996 yılında Doçent, 2002 yılında ise Profesör oldu. Toner, Harvard-MIT Üniversitesi Sağlık Bilimleri ve Teknolojisi Enstitüsü’nde (HST) Profesör olarak ortak görev almaktadır. Ayrıca Toner, Boston Shriners Çocuk Hastanesinin Araştırma,  Mass General’deki doktorlar için Biyomedikal Mühendisliği Araştırma ve Eğitim Programı direktörüdür. Aynı zamanda Tıpta Mühendislik Merkezi’nin kurucularından ve Ulusal Sağlık Kuruluşu (NIH), Biyomikroelektromekanik Sistemleri (BioMEMS) Kaynak Merkezinin kurucusudur.

Birçok ulusal ve uluslararası profesyonel komitenin üyesi olan Toner; Cryobiology, CryoLetter, Hücre Koruma Teknolojisi, Biyomedikal Mühendisliği ve Nanomedicine gibi birçok bilimsel derginin yayın kurulunda görev yapmaktadır.

Ulusal Sağlık Kuruluşu (NIH) Eğitim Bölümleri, Ulusal Bilim Vakfı (NSF) CAREER Ödül panelleri, NSF Nanoscience paneli, NIH Nanoteknoloji ve Doku Mühendisliği paneli ve birkaç DARPA stratejik planlama dahil birçok ulusal ve uluslararası panel ve inceleme kurullarında görev almıştır.

1994 yılında Amerikan Makine Mühendisleri Derneği (ASME) tarafından Biyomühendislik “YC Fung Fakülte Ödülü’nü” kazandı. 1995 yılında, Whitaker Vakfı Özel Fırsat Ödülü’nü aldı. 1997 yılında Harvard ve MIT tarafından biyomühendislik araştırmaları ve eğitim alanındaki katkılarından dolayı John F. ve Virginia B. Taplin Faculty Fellow Ödülü’ne layık görüldü. 2008 yılında Massachusetts General Hospital Kanser Merkezi Ödülü, 2010 yılında Amerikan Kanser Araştırma Derneği (AACR) Takım Ödülünü aldı.  2012’de Kriyobiyoloji Derneği tarafından düşük sıcaklık biyolojisi alanındaki çalışmalarına Luyet Madalyası verildi. 2013 yılında ise Amerikan Makine Mühendisleri Topluluğu tarafından H.R. Lissner Madalyası ile ödüllendirildi.

1998’de Dr. Toner, Amerikan Tıbbi ve Biyoloji Mühendisliği Enstitüsü Üyesi olarak seçildi. Çok sayıda biyoteknoloji ve tıbbi cihaz şirketlerinin bilimsel danışma kurullarında görev yapmaktadır.

Toner mühendislik ve yaşam bilimleri alanlarında; düşük sıcaklık biyolojisi ve biyostabilizasyon, doku mühendisliği ve suni organlar ve klinik tıp ve biyolojide mikrosistemler, biyomühendislik alanlarında biyomedikal problemlere multidisipliner yaklaşımlarıyla tanınır.

200’den fazla bilimsel yayın yayınladı ve 350’den fazla bilimsel sunum yaptı.

Doku mühendisliği alanında biyo-yapay karaciğer cihazı oluşturmak, cilt dokusunu incelemek ve mühendisliği yapılmış karmaşık dokularda hücre-hücre etkileşimlerini araştırmakta ve mikroakışkanlar ve mikro / nanosistemler mühendisliği alanında, canlı hücre cihazları, biyoloji ve tıpta mikroakışkanlar, mikroakışkan kan işleme ve canlı hücrelerin ve mikro-mühendislikli doku ünitelerinin mikro-cihazlara entegrasyonu üzerinde çalışmaktadır.

Ayrıca, kriyobiyoloji* ve biyostabilizasyon alanında,memeli hücrelerinin ve yapılandırılmış dokuların, anhidrobiyozun ve metabolizmanın stabilize edilmesine ve ayrıca dokudaki faz değişikliklerinin termodinamiğine ve fiziksel kimyası üzerine çalışmalarını sürdürmektedir.

Prof. Dr. Mehmet Toner’in yaptığı başka bir testin Ar-Ge süreci için doktorlar, küresel sağlık uzmanları, fizikçiler ve mühendislerden oluşan bir ekip ve kaynak sınırlı bölgelerdeki bakım noktasında HIV / AIDS’i izlemek için bir mikroçip geliştirdi. Parmaktan alınan kandan bakılan testin ticarileştirilme çalışmaları halen sürüyor.

Bugün ise tıp ve ileri tıp teknolojileri dünyası, gözlerini Mehmet Toner ve ekibinin başarısına çevirmiş durumda. Ekip, kanser hücrelerinin bulunmasına yönelik şimdiye kadar yapılmış en hassas testi geliştirdi. Mikroçipli kan testi sayesinde, milyarlarca kan hücresi arasından nadir bulunan kanserli hücreler tespit edilebiliyor. Doğru hastaya, doğru ilaçla, boşa ameliyat ve biyopsi olmadan yarattıkları çok hassas bir teknolojiyle müdahale ediliyor. Bu teknolojinin kullanımı ise çok basit: Kan alındıktan sonra bir tüpün içine koyuluyor. Daha sonra kan bu mikroçipin içinden geçiriliyor. Bilgisayar, çipteki bilgiyi işlemden geçirirken, çip de o sırada kanı işlemden geçiriyor. Saniyede on milyon hücreye bakıyor, eğer kanserli hücre varsa çipin içindeki yapışkana yapışıyor.  Yaklaşık 2 saat sonra testin sonuçları hazır hale gelmektedir. Yakın gelecekte kanserde erken teşhis, iğneli biyopsi olmaksızın mümkün olabilecek. Kişiye özel tedavilerle bu hastalık artık öldürücü olmaktan çıkıp, şeker hastalığı gibi kontrol edilebilir bir hastalık haline gelecek. Bu sürecin en önemli ayağı ise Mikroçipli Kan Testi.

 

 

*Kryobiyoloji: Canlılar üzerinde soğuğun etkilerini ve canlıların soğuğa karşı davranışlarını inceleyen bilim dalı

Kaynak:
MASSACHUSETTS GENERAL HOSPITALCEMdigitalage
Etiketler
1 Oy2 Oy3 Oy4 Oy5 Oy (3 oy verildi, Ortalama: 5 üzerinden 5,00 oy )
Loading...

Benzer Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close