Biyografi

PROF. DR. MÜNCİ KALAYCIOĞLU

Türk tıp dünyasının en değerli isimlerinden olan Münci Kalaycığlu, 1940 yılında Ankara’da dünyaya gelmiştir. Lise öğrenimi Ankara Atatürk Lisesi’nde edindikten sonra Hacettepe Tıp Fakültesinden genel cerrah olarak mezun olmuştur. Üniversite eğitiminin ardından Amerika Birleşik Devletlerine gitmiş ve burada Mount Sinai Medical Scholl’da çalışma olanağı elde etmiştir. Sonrasında Pittsburg Çocuk hastanesinde çalışarak burada çocuk cerrahi alanında da uzmanlaşmıştır. Doçent unvanını ise Ankara’ya döndüğü sırada Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesinde kazanmıştır. Yine aynı Üniversitedeki üstün başarısı onu 1977 yılında profesör unvanına taşıdı.

Başarılı cerrahın asıl ilgi alanı organ nakli olduğundan özellikle karaciğer nakli dalında uzmanlaşmak adına, yeniden Amerika Birleşik Devletleri’ne dönerek Pittsburg’da organ nakli alanında uzmanlık eğitimi almaya başladı. Aldığı eğitimler ve üstün dehası sayesinde Wisconsin Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde ilk kez Karaciğer Transplantasyonu Bölümünü kurarak başkanlığında hizmet vermeye başladı. Bu girişimi sonrasında 1500 kadar karaciğer transplantasyonu gerçekleştirerek en başarılı Tıp bilim insanları arasında yerini almıştır. Üstelik çalışma hayatı sürecinde yüzlerce genel transplantasyon cerrrahı yetiştirmiştir.

Başarılı tıpçı uluslararası platformlarda 185 eser ve 22 kitap yayınlamıştır. Başarıları ödülle taçlanan KAYACIOĞLU, Wisconsin eyalet başarı ödülü, Sedat Simavi Sağlık Bilimleri Ödülü, Japon cerrahi derneği başarı ödülü, TÜBİTAK bilim ödülü, 20. Yy Dr. Behçet Uz ödülü ve Orta Doğu Teknik Üniversitesi onursal felsefe doktorası ödülü vb. gibi seçkin ödüllere sahip olan bir isimdir. Ayrıca Tıp Dünyasında bir ilki gerçekleştirerek karaciğer komasında olan 17 yaşındaki Rebacca Dreeger ismindeki genç kızı 4 gün süre ile domuz karaciğeri ile yaşatabilmiş, sonrasında karaciğer bulununca tekrar hayata dönmesine olanak tanımıştır. Dünya çapında ses getiren bu başarısı unutulmaz ilkler arasında yerini almıştır.

Etiketler
1 Oy2 Oy3 Oy4 Oy5 Oy (2 oy verildi, Ortalama: 5 üzerinden 5,00 oy )
Loading...

Benzer Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close