Robotik

Boston Dynamic’ten, Başsız İnsansı Robot: Parkour Atlas

Teknoloji şirketi Boston Dynamics tarafından video üzerinde oluşturulan ve periyodik olarak güncellenen insansı robot Atlas YouTube ta sansasyon yarattı; daha ileri seviyede insan hareketlerini ustalıkla bir parkourda sergiledi. Daha önce kutulara atladığını, bir tarlada koştuğunu ve profesyonel bir jimnastikçinin hassasiyeti ile backflips* uyguladığını görmüştük. Şirketin en son 29 saniyelik tanıtım filminde; Atlas’ın, basamaklı yüksek ahşap kutuların olduğu bir parkurda, mekanik uzuvlarını dengeleyecek çevik bir mekanizmayla adeta bir insan gibi bacaklarını kullanarak atladığı görülmektedir.

Şirketin, YouTube’da yayınlanan bir bildiride “Atlas, yere doğru bir şekilde isabet ettirme yaklaşımıyla görünür işaretlerle kendi yerini saptamak için bilgisayar vizyonunu kullanır.”

Boston Dynamics, insanları ve hayvanları oldukça iyi taklit eden çok hareketli robotlar yaratmasıyla tanınıyor. Son yıllarda, kapıları açabilen, ağır yükler taşıyabilen ve saatte yaklaşık 20 mil çalıştıran Spot, Wildcat ve BigDog gibi isimlerin verildiği dört ayaklı robotlar üretti. Bu yılın başlarında, Boston Dynamics kurucusu Marc Raibert Almanya’daki bir kitleye, ekibinin güvenlik, teslimat, inşaat ve ev yardımı gibi çeşitli sektörlerde kullanılmak üzere dört ayaklı, köpek benzeri bir robot olan SpotMini’yi test ettiğini bildirdi. Şirket, makinenin 66 kilo 2 metre 9 inç boyunda ve en gürültüsüz robot olduğunu söylüyor. Elektrikle çalışan ve 17 eklem yeri olan bu robot tek şarjla 90 dakika dayanabilir. SpotMini’nin önümüzdeki yıl satışa sunulması bekleniyor.

4 fit (1 fit=30,48 cm) 9 inç ve 165 kilo olan Atlas; bataryası güçlü, lidar ve stereo vizyonuyla güdümlü, kompakt ve dayanıklıdır. Yaklaşık 25 kiloyu çekebilir. Boston Dynamics, robotun kendi ortamındaki nesneleri hareket ettirebileceğini, engebeli araziyi geçebileceğini, üzerine bastığı zaman dengesini koruyabileceğini ve devrildiğinde tekrar ayağa kalkabileceğini söylüyor.

Mayıs ayında Boston Dynamics, YouTube’da Atlas’ın çimenli  bölgede koşu yaptığı 34 saniyelik bir klibini yayınladı. Robot hareketlerinin yarattığı farklı Xerox makine seslerini yakalayan video, yaklaşık 8 milyon kez görüntülenmişti. En yeni Atlas videosu ise sadece bir gün içinde, yaklaşık 1,5 milyon kez görüntülendi ve binlerce yorum aldı.

 

*Backflips: olduğun yerde zıplayıp geriye doğru ters bir takla atıp ayakların üstüne düşme işlemine verilen isim.

Etiketler
1 Oy2 Oy3 Oy4 Oy5 Oy (2 oy verildi, Ortalama: 5 üzerinden 5,00 oy )
Loading...

Benzer Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close