Robotik

Bilim İnsanları, Merdivenlere Tırmanabilen Korkunç Yılan Robot Yaptılar

Japonya Kyoto Üniversitesi, Elektro-Haberleşme Üniversitesi ile birlikte araştırmacılar, bir merdivenin tepesine ulaşmak için vücudunu bir çok kez çevirebilen bir yılan robot oluşturmak için bu ay akıllı robotlar üzerine düzenlenen yıllık uluslararası konferansta bir araya geldi. 

Araştırmacılar 2018 IEEE / RSJ Uluslararası Akıllı Robotlar ve Sistemler Konferansı’nda korkunç “yılan robotu” tanıttı. Bu konferansın sloganı: “Robotik Bir Topluluğa Doğru” idi. 

Robotu geliştiren ekip yaptıkları çalışmayı şöyle özetliyor:

“Cihaz vücut şeklini değiştirerek merdivenden yukarı veya aşağı doğru yol alabilir. Eklemlerin 180 derecelik bir hareket aralığı vardır, robotun şeklini kolayca değiştirmesine izin verirken, birkaç çıkıntının bulunduğu düz yüzey engellere takılmaya daha az eğilimlidir. Robot, vücudun şeklini ölçebilen açı sensörleri ile donatılmış 36 bağlantı noktasına sahiptir. Yukarı doğru tırmanırken her basamağa güvenli bir şekilde sarılır. Makine, merdiveni tırmanırken kıvranıyor gibi görünmektedir. Düz yüzeylerde robot, gerçek bir yılan gibi yol boyunca ilerlemektedir. Cihaz, ucuna monte edilmiş bir kameradan görüntüleri görebilen bir operatör tarafından uzaktan kontrol edilir. Her eklemin ayrı ayrı değiştirilmesine gerek yoktur. Operatör, robotun uygun şekli seçtikten sonra ilerlemesi gereken yolu girmek zorundadır.”

Kyoto Üniversitesi’nde projeye liderlik eden Prof. Fumitoshi Matsuno’ya göre nihai hedef, sadece çökmüş binaların denetimini yapabilmek. Ekip, cihazı iki-üç yıl içinde pratik kullanıma sokmayı hedefliyor.

Robot yılanını geliştirmedeki amaç insanları korkutmak değildir. Aksine, ekip arama, kurtarma  ve felaket yaşanan durumlar üzerine odaklanarak robot yılanın küçük alanlarda ve engebeli arazide yolunu açıp yıkılan binalarda insanların erişemeyeceği alanlara girebilmesi düşüncesi ile tasarlanmıştır.

 

Kaynak:
cnetTechxplore
Etiketler
1 Oy2 Oy3 Oy4 Oy5 Oy (2 oy verildi, Ortalama: 5 üzerinden 5,00 oy )
Loading...

Benzer Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close