İş ve Finans

Blockchain Tabanlı Akıllı Telefon: XPhone

Blockchain teknolojisini günlük yaşam içerisindeki cihazlara entegre etmek için çalışan Pundi X firması, Endonezya’da düzenlenen XBlockchain Summit etkinliğinde blockchain tabanlı akıllı telefon XPhone’u duyurdu. Blockchain altyapısını kullanan POS cihazları ile adlarını duyuran Hindistan menşeili girişim, telefon görüşmelerine de aynı teknolojiyi adapte etme peşinde.

Pundi’nin iddiasına göre, “merkezi mobil operatör” kullanılmadan, Blockchain ile telefon görüşmesinin yapılabilmesi mümkün. Geliştirdikleri akıllı telefon hakkında Medium üzerinden resmi bir açıklama yayımlayan Pundi X yetkilileri, insanların günlük hayatlarının merkezine blockchain teknolojisini yerleştirmek için yeni projeler geliştirdiklerini de ifade ettiler.

Blockchain teknolojisinin, finans dışındaki alanlarda da etkin biçimde kullanılmasını hedeflediğini söyleyen Pundi X, XBlockchain Summit etkinliğinin ikinci gününde önemli bir duyuruda bulundu. Inaya Putri, Bali’de düzenlenen etkinlikte halka açık bir gösteri düzenleyen firma temsilcileri, dünyada bir ilki gerçekleştirerek blockchain tabanlı akıllı telefon ile görüşme yaptı. XPhone ismini verdikleri blockchain tabanlı görüşme olanağı sağlayan akıllı telefon, geleneksel cihazların aksine merkezi bir ağa ihtiyaç duymuyor.

Pundi X, XPhone’a ek olarak, ilk blockchain tabanlı işletim sistemini ve “Fonksiyonel Cihazlar için iletişim protokolü” nü (Function X) isimlendirdi. Hindistan merkezli teknoloji firması, blockchain tabanlı POS cihazları ve akıllı telefon çözümlerinin ardında yatan en büyük projelerinin Function X olduğunu ifade etti. Günümüzde kullanılan blockchain altyapılarındaki güçlükleri ortadan kaldırmak ve ölçekleri daha da genişletmek için genele yayılacak olan Function X projeleri için yoğun mesai harcadıklarını belirttiler. XPhone ve POS cihazlarında kullandıkları, merkezi ağa ihtiyaç duymadan veri aktarımı yapan çözümlerinin, merkezi olmayan bir internetin doğması için de önemli bir adım olduğuna inanıyorlar.

Function X projesinin sadece basit bir açık (public) blockchain ağı olmadığını ifade eden yetkililer sistemlerinin Function X OS, Function X Blockchain, Function X IPFS, FXTP Protocol ve Function X Docker olmak üzere beş temel bileşen üzerine kurulduğu bilgisini paylaştılar. Bu beş bileşenin aynı amaçlar doğrultusunda çalıştıklarını söylediler. Pundi X geliştiricileri tüm uygulamaların, websitelerinin, telekomünikasyon araçlarının ve veri akışlarının aynı altyapı üzerinden gerçekleşmesini hedefliyorlar.

Function X sayesinde, kullanıcılar arama yapabilir ve mesaj gönderebilir. Yayınlanan basın bülteninde, kullanıcıların telefon görüşmeleri ve mesajları için bir telefon numarasına ihtiyaç duyulmayacağı ve görüşmelerini blockchain düğümleri yoluyla sağlayabileceği açıklanmaktadır. Pundi, standartlaştırılmış ama yıllardır kullanılan HTTP internet protokolünün FXTP protokolü lehine kullanılmasını engellemeyi planlıyor. Her Pundi cihazı ağlarında bir düğüm görevi görecek. Ancak her bir düğümün kesin fonksiyonu hakkında başka bir ayrıntı paylaşılmış değil.

Şirket ayrıca FXTP Protokolü, F(X)IPFS (InterPlanetary Dosya Sistemi) ve F(X) Docker’ı da duyurdu. Pundi’nin ekosisteminin hem halka açık IPFS adresleme sistemine hem de bir Docker paketleme sistemi üzerinden kullanacağı düşünülüyor.

Şirket, merkezi olmayan internet protokolünün “müdahale olmadan iletişimi garanti edeceğini ve kullanıcıların başkaları tarafından paylaşılan verilere doğrudan erişebilmelerini” sağlayacağını söylüyor.

Halen geliştirilmekte olan XPhone akıllı telefonun 2019 yılının ikinci çeyreğinde piyasaya sürülmesi bekleniyor.

 

Kaynak:
fintechtimecoinadamcoinkolik
Etiketler
1 Oy2 Oy3 Oy4 Oy5 Oy (3 oy verildi, Ortalama: 5 üzerinden 5,00 oy )
Loading...

Benzer Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close