Akıllı Sistemler

Akıllı Çıkartmalar Sayesinde Sağlığınızı Kontrol Edebilirsiniz

Araştırmacılar, kolayca cilde yapışabilen, giyilebilir tıbbi elektronik cihazlar yarattı. Cihazlar kişiselleştirilmiş ilacın maliyetini azaltmak için kağıttan yapılmıştır. Akıllı çıkartmalar hastaların ve sporcuların hayatlarını kurtarabilir ve tıbbi masrafların daha düşük olmasını sağlayabilir.

Kalp cerrahisi, hastalar için travmatik olabilir. Eve döndüğünüzde doktorunuz olmadan durumunuzu sürekli izlemek zorunda kalmak bile yeterince korkutucu. Vücudunuza uygulanan basit bir etiketle bu sorunlardan kurtulabileceğinizi hayal edin. Purdue Üniversitesi araştırmacıları, gerçeğe daha yakın sonuçlar veren bir çıkartma çözümü geliştirdiler. Araştırma ekibinin liderliğini yapan endüstri mühendisliği ve biyomedikal mühendisliği profesörü yardımcısı Ramses Martinez: “İlk kez, bir kişinin kolayca cildine yapışabilen ve kişiselleştirilmiş ilacın maliyetini düşürmek için kağıttan yapılan giyilebilir elektronik cihazlar geliştirdik.”

Bu, Purdue’nin gerçek dünya sorunlarını çözen entelektüel bir merkez olan Fikir Festivali’nde sergilemek için tasarladığı dört temasından biridir.

“Akıllı çıkartmalar”, hem biyo-uyumlu hem de nefes alabilen selülozdan yapılmıştır. Fiziksel aktiviteyi izlemek ve gerçek zamanlı olarak olası sağlık riskleri hakkında kullanıcıyı uyarmak için kullanılabilirler.

Sağlık uzmanları, hasta uykusunu izlemek için implante edilebilir sensörler olarak Purdue çıkartmalarını kullanabilecekler. Bu cihazlar herhangi bir yan etki göstermeden iç organlarla uyum göstermektedir. Ayrıca, sporcular egzersiz yaparken ve yüzerken sağlıklarını izlemek için yine bu teknolojiyi kullanabilirler.

Akıllı çıkartmalar, cilt yüzeyinde ince ve gerilebilir bir yapı oluşturmak için serpantin ile şekillendirilmiştir. Böylece kullanıcılar tarafından algılanmaz hale getirilmiştir. İnsan derisinin terlemeye eğilimli olmasından ve kağıdın ıslandığı zaman hızla bozulmasından dolayı, bu çıkartmalar su, yağ, toz ve bakterileri yok eden moleküller ile kaplanmıştır. Her bir çıkartma, kitapları yüksek hızda basmak için kullanılanlara benzer baskı ve üretim teknolojileri kullanılarak yapılabilir.

Martinez :“Bu giyilebilir cihazların düşük maliyeti ve büyük ölçekli üretim teknikleriyle uyumluluğu, tek kullanımlık teşhis sistemleri gerektiren çeşitli sağlık bakım uygulamalarında kullanılıp atılabilen, takılabilir sensörlerin hızlı bir şekilde benimsenmesini sağlayacaktır.”

Kaynak:
ScienceDaily
Etiketler
1 Oy2 Oy3 Oy4 Oy5 Oy (2 oy verildi, Ortalama: 5 üzerinden 5,00 oy )
Loading...

Benzer Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close