Uzman Görüşü

GÜNEŞ LEKESİ VE NEDENLERİ

Yaz mevsiminin bittiği bu günlerde en fazla görülen cilt problemlerinden biri de güneş lekeleridir. Bu durum deride güneş gören bölgelerde ortaya çıkar ve kahverengi lekeler şeklinde görülür. %90 kadınlarda görülmekle birlikte nadiren erkeklerde de görülebilmektedir. Başlıca yüz bölgesini, özellikle de alın, yanak ve bıyık bölgesini tutar.

Oluşum nedenleri; ailesel yatkınlık, güneşe maruziyet, gebelik, doğum kontrol hapı kullanımı, bazı makyaj malzemeleri, kolonya, parfüm, gibi kozmetik ürünler güneşle birlikte lekelenmelere sebep olabilir.

Sonbaharın gelmesiyle güneşin etkisi azalır ve lekelerle mücadele etmek için en uygun dönemdir. Leke tedavisinde en önemli nokta lekenin doğru tanımlanması ve derinliğinin tespitidir. Tedavide farklı metodlar mevcuttur. Öncelikle ciddi anlamda güneşten korunmak gerekir; kış döneminde uzmanınızın önereceği güneş kremi yeterli olurken yaz döneminde güneş kremine ek olarak geniş kenarlı şapkalar; güneş gözlüğü ve şemsiyeler kullanmak gerekir. Lekenin derinliğine göre önerilen tedavi metodları da değişmektedir. Hafif lekesi olanlarda topikal kullanılacak leke kremleri bazen yeterli olabilir. Klinik ortamda ilk başvurulan tedavi yöntemlerinden biri kimyasal peelingdir. Kimyasal peeling işleminde cildin ölü tabakasının kademeli olarak soyulması hedeflenir; tabii ki bu işlemin mutlaka dermatolog tarafından kontrollü bir şekilde yapılması gerekir. Aksi takdirde beklenmedik sonuçlarla karşılaşabilmekteyiz. Son dönemlerde yaygın kullanılan peeling çeşitlerinden biri de enzimatik peelingdir. İnatçı lekelerde diğer uygulanan işlemler; cilt altına c vitamini, glutatyon gibi leke açıcı vitaminlerin enjeksiyonu olan mezoterapi ve hastanın kendi kanından elde ettiğimiz prp (trombositten zengin plazma) işlemleridir.

Tüm bu uygulamalarla birlikte doktorunuzun önerdiği cildi dış etkilerden koruyucu, hücre yenilenmesini uyaran vitamin ve mineraller içeren ev bakım ürünleri ve güneş koruyucu kremlerin kullanımı tedavinin başarısını artırır ve lekenin tekrarlama ihtimalini azaltır.

Yaz aylarında güneş ışınlarının etkisi yanı sıra yoğun nem, deniz ve havuz suyuyla temas derimizin yağ-nem dengesini bozar ciltte matlık ve lekelenmeler görülür. Sonbahar ve kış ayları ise bu sorunların tedavisi için en uygun dönemdir ve dermatolog kontrolünde cildinizin ihtiyacının belirlenip ona göre bir yol izlenmelidir.

Uzman Doktor Deniz HAVLUCU

Kaynak:
Dr.Deniz Havlucu
Etiketler
1 Oy2 Oy3 Oy4 Oy5 Oy (1 oy verildi, Ortalama: 5 üzerinden 5,00 oy )
Loading...

Benzer Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close