Biyografi

PROF. DR. AYDIN KÖKSAL

Aydın KÖKSAL, 1940 yılında İstanbul’da dünyaya gelmiştir. Galatasaray lisesinde orta ve lise öğrenimini birincilikle gerçekleştirmiştir. Buradaki başarısından dolayı INSA de Lyon çağrısı üzerine Elektronik mühendisliğinden mezun olmuştur. Hitap ettiği sektör bilgisayar ve bilişim üzerine yoğunlaşmıştır. Mezuniyet sonrasında Ankara’da bulunan Remington – Rand UNİVAC bilgisayar firmasında çalışmaya başlamıştır.

Kariyerinde en önemli başlangıç olan, Hacettepe Üniversitesi bilgi işlem merkezinin kurucu müdürlüğünü yapması ve burada 18 yıldan fazla görev alması ile en değerli çalışmaları gerçekleştirmiştir. Bilişimsel dilbilim alanında doktor, bilgisayar bilimleri alanında doçent, bilgisayar yazılımı konusunda da profesör olarak emin adımlarla yükselen bir ivmeyle kariyerine yön vermiştir. Türkiye’nin önde gelen üniversitelerinde dersler vererek bilişim sektörüne başarılı beyinler yetiştirmek için çaba sarf etmiştir. Orta Doğu Teknik Üniversitesi, Ankara Üniversitesi Siyasal Bilimler Fakültesi, Gazi Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi’nde 30 yıla yakın dersler vererek görevini icra etmiştir.

En büyük amacı Türk milletini bilişimle tanıştırmak ve gelebilecek en üst düzeyde teknolojiyi kullanabilir hale getirmek olmuştur. Hatta ülkenin kalkınması için bilişim teknik biliminin araç olarak kullanılabileceğine de değinmiştir. Devlet bir dönem TDK’na el koyduktan sonraki yıllarda Dil Derneği’nin kurulması için çalışmalarda bulunan 7 kişilik kurulda görev almış ve kurucu üyelik yapmıştır. Aynı zamanda genel yazmanlık ve yönetim kurulu üyeliği görevlerinde de bulunmuş ve başarı ile tamamlamıştır. 280’den fazla sayıda yazımı yayınlanmıştır. Başlıca yapıtlarına değinecek olursak; Doktora tezi, Dil ve Ekin, Bilişim Terimleri Sözlüğü, Bilim Dili Türkçe önde gelen yapıtlarındandır. Kitap çevirileri de yapan değerli bilim adamımız, ayrıca, 1971 yılında TBD2nin ÖSYM uygulaması ile BM Derginin kurulmasını sağlamıştır. Türkçe Bilişim Terimlerinin kazanımında da etkin bir rol oynamıştır.

Etiketler
1 Oy2 Oy3 Oy4 Oy5 Oy (Henüz oy verilmedi)
Loading...

Benzer Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close