Biyografi

PROF. DR. OKTAY SİNANOĞLU

Oktay Sinanoğlu, Türkiye’nin Dünyaya mal olmuş değerli kuramsal kimyacı ve moleküler biyologlarındandır. 25 Şubat 1935 tarihinde Bari şehrinde İtalya’da dünyaya gelmiştir. Lise öğrenimini Ankara TED’in Yenişehir Lisesinde tamamlamıştır. Başarılı bir öğrenci olduğu için TED onu Amerika Birleşik Devletleri’ne Kimya mühendisliği için göndermiştir. Burada Kaliforniya Üniversitesi’nde Kimya Mühendisliği eğitimini almıştır. Göstermiş olduğu üstün başarı sayesinde birincilikle Yüksek Kimya Mühendisi olmuştur.

Başarılı Kimyacımız Alfred Sloan Ödülünü alma hakkını elde etti. Kimya doktorası için ise, Kuramsal Kimya üzerine yine Kaliforniya Üniversitesini tercih etti. Henüz doktorasını tamamlama aşamasında bile iki ödül kazanmayı başarmıştır. Amerika Birleşik Devletleri’nde Atom Enerji Merkezi’nde çok değerli çalışmalarda bulunarak dikkatleri üzerine çekmiştir. Kuantum Kimyası ve Kuantum Fiziği üzerindeki teorilerini ve buluşlarını yetkin üniversitelerde anlatma olanağı bulmuştur. 26 yaşında profesör olduğu için, batının en genç profesörü unvanını aldı.

Her ne kadar eğitimi yurt dışında geçse ve orada çalışmalarda bulunsa da ülkesinde de her zaman önemli atılımlarda bulunmuştur. Türkiye’de kuramsal kimya bölümünün kurucusu olmuştur. Orta Doğu Teknik Üniversitesi’nde verilen eğitimin Türkçe yapılması için çalışmalarda bulundu. 1973 yılı ona Almanya’nın oldukça seçkin ödülü olan Alexander Von Humbold Bilim Ödülünü kazandırdı. Japonlara özgü Uluslararası Seçkin Bilimci Ödülüne de layık görülmüştür. 1975 yılında ise, yayınlanan özel bir kanunla birlikte ilk ve tek Türkiye Cumhuriyeti Profesörü unvanı verilmiştir. Sedat Simavi ödülü, TÜBİTAK bilim ödülü, İLESAM Üstün Hizmet ödülü, yılın fikir adamı gibi sayısız ödülün de sahibi olmayı hak kazanan yegane bilim adamımızdır. Kitaplar ve akademik yayınlar bırakarak 80 yaşına girdiğinde, 19 Nisan 2015 yılında Amerika Birleşik Devletleri’nde yaşamını yitirmiştir. Türkiye ve Dünya için çok önemli bir değer olarak hafızalarda yaşamaya devam edecektir.

Etiketler
1 Oy2 Oy3 Oy4 Oy5 Oy (3 oy verildi, Ortalama: 5 üzerinden 5,00 oy )
Loading...

Benzer Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close