Uzman Görüşü

Saç Dökülmesi

Saç, yüzümüzü tamamlayan en önemli unsurlardan biridir. Bu nedenle  saç dökülmesi kişiyi hem  sosyal hem psikolojik  açıdan olumsuz  etkileyen  bir sorundur ve altta yatan pekçok etkene bağlı olup tedavisi mümkündür.

 Bir günde yaklaşık 70-100 tel saç dökülmesi normaldir.  Bu sayının üstünde bir dökülme  olduğunda mutlaka bir uzmana başvurulmalıdır. Saç dökülmesindeki artışı, sabahları yastığınızda ya da duştan sonra dökülen saçlarınızı kontrol ederek anlayabilirsiniz..

Erkek Tipi Saç Dökülmesi

Erkeklerdeki saç dökülme sebeplerinin en sık nedeni“ androgenetik alopesi” de denilen erkek tipi saç dökülme şeklidir. Saçlı derinin üst kısmından başlar ve zamanla ön hat çizgisi yok olur. Saçlar incelmeye başlar ve sonuçta  bu bölge kelleşir. Bu tarzdaki saç dökülmesinin sebebi bir androjen hormonu olan testesteronun  Dihidrotestosterona (DHT) dönüşmesidir. Bu hormon saçlara sinyaller gönderir ve saçların güçsüzleşmesine, seyrekleşmesine neden olur. Erken teşhisle bu saç dökülesini durdurmak mümkündür.

Kadın Tipi Saç Dökülmesi

Kadın tipi saç dökülmesinin en önemli nedenleri;

Hormonal Sorunlar

Tiroit Problemleri:  Tiroit bezinin hem fazla çalışması hem gereğinden az hormon üretmesi saç dökülmesiyle sonuçlanabilir.

Polikistik Over Sendromu: Polikistik over sendromu, kadınlarda hormonal bozukluğa  yol açan, adet düzensizliği,  yüz ve vücutta kıllanma,  saç dökülmesiyle seyreden diğer bir hormonal hastalıktır.

Hamilelik: Hamilelik sırasında  hormon seviyelerinin artmasıyla  saç dökülmesi durur ve saçlarda gürleşme dikkat çeker. Ancak bebeğin doğumuyla birlikte hormon seviyeleri azaldıkça saçlar da dökülmeye başlar. Doğumdan sonra yaklaşık 4. Ayda başlayan dökülme genellikle zamanla normale döner.

Menopoz

Menopozla birlikte östrojen hormonu azalmaya başlayınca saçlar da değişmeye başlar  ve böylece saç dökülmesi sorunu ortaya çıkar.

 Ani kilo kaybı da saç dökülmesine sebep olabilir. Sağlıklı bir vücut için gerekli besinler  alınmadığında  vitamin ve mineraller saç köklerine  ulaşamaz ve saç dökülmesi görülür. Protein, demir, b12, çinko, biotin, D vitamini ve kalsiyum sağlıklı  saç için en önemli vitamin ve minerallerdir.

Stres, travma

Yukarda sayılan faktörlerle birlikte stresli, sıkıntılı bir dönem yaşıyorsak saç dökülmesi daha da şiddetlenebilmektedir. Bu durumda mutlaka psikiatri veya psikologdan yardım almalıyız.

Saç derisini  geren sıkı at kuyruğu, topuz  gibi modellerin yapılması  traksiyonel alopesi diye adlandırılan saç dökülmesine neden olur. Yüksek ısıyla saça şekil verme işlemleri (perma, fön..gibi) de saç tellerinin yıpranmasına ve incelmesine yol açar.

Görüldüğü üzere saç dökülmesi deyip geçmemek gerekir. Böyle bir durumda  bir dermatoloğa başvurup olası nedenlerin araştırılması ve tedaviye erken  başlanmasıyla saç dökülmesini durdurmak mümkündür.

Uzman Doktor Deniz HAVLUCU

 

Kaynak:
Dr. Deniz HAVLUCU
Etiketler
1 Oy2 Oy3 Oy4 Oy5 Oy (4 oy verildi, Ortalama: 5 üzerinden 5,00 oy )
Loading...

Benzer Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close