Tıp

Oturmak, Ayakta Durmak, Yürümek: Hafızanızı Nasıl Etkiler?

Önceki araştırmalar, egzersizin beyinde faydalı olduğunu ve depresyonun tedavi edilmesine ve bilişsel gerilemenin önlenmesine yardımcı olduğunu göstermiştir.

Öyleyse, beyin için duruş ve hareketin önemi nedir?

Pek çok çalışma, bilişsel işlevi korumak söz konusu olduğunda bazı egzersiz düzeylerinin faydalı olduğunu ve hareketsiz bir yaşam tarzının, kişinin beynini olumsuz etkileyeceğini iddia etmiştir. Örneğin, Medical News üzerine bu yıl başlanan bir çalışma, bu yılın başlarında aerobik egzersizin beyin sağlığını korumaya, demans (bunama) gibi nörodejeneratif hastalıkları korumaya yardımcı olduğunu gösterdi.

Geçen sene yapılan araştırmalar, her gün 4.000 adım yürümenin yaşlı yetişkinlerde bilişsel işlevi artırabileceğini öne sürdü. Yakın zamanda yapılan bir başka çalışma da bu bulguları ters perspektiften destekleyerek, çok fazla oturmanın, anı ve dilin işlenmesinde önemli bir rol oynayan beynin temporal lobuna zarar verdiğini açıkladı.

Almanya’daki Münih Ludwig Maximilian Üniversitesinden üç araştırmacı; Gordon Dodwell, Hermann J. Müller ve Thomas Töllner, aerobik egzersizin beyni koruduğuna dair yeni kanıtlar buldular. Dahası, yeni çalışmalarında, oturma, ayakta durma ve yürüme yürüme gibi hareketlerin görsel çalışma belleğini nasıl etkilediğini gösterdiler. Bu, beynin görsel bir bilgiyi, bir görevde kullanılmak üzere kendiliğinden depolayabilme yeteneğidir.

Egzersiz Yapmak ya da Yapmamak

Akut aerobik egzersizin, bilişsel performansı hem egzersiz boyunca hem de egzersiz sonrasında etkilediği bulunmuştur. Bu nedenle araştırmacılar, elektroensefalografiyi (EEG) kullanmaya karar verdiler. Bu teknik, beynin temel bioelektrik aktivitesinin incelenmesidir. İşlem küçük elektrotların saçlı deriye yerleştirilmesiyle yapılmaktadır ve beyinde üretilen dalgaların, kablolar aracılığıyla bilgisayara kaydedilmesi işlemidir. Beyinde üretilen elektrik dalgaları kablolar yoluyla bilgisayara iletilerek kaydedilir. Böylece bireyin beyin aktivitesinin elektriksel dürtülerini kaydederek izlenmesine olanak tanır ve insanların pasif bir pozisyonda veya fiziksel olarak aktifken görsel bellek görevlerinde nasıl performans gösterdiklerini görmeyi sağlar.

 

Ekip, bellek görevini farklı koşullarda gerçekleştirdiği 24 gönüllü katılımcıyla test etti: sabit bir bisiklete otururken, pedal çevirirken, bir koşu bandında dururken ve bir koşu bandında yürürken…

Ekibin lideri Thomas Töllner ve meslektaşları, katılımcıların görsel çalışma belleğinin, bisiklete binerken veya yürürken, oturmaya göre daha iyi şekilde çalıştığını buldu. Ayrıca, duruşa gelince, araştırmacılar, ayakta durmanın, katılımcıların görevlerini yerine getirirken hataların en aza indirilmesine yardımcı olduğunu gözlemledi.

Davranışsal sonuçlarımız hem akut aerobik egzersizin hem de dik duruşun pasif ve oturma durumlarına göre toplam işlem hızını hızlandırdığını ve dik duruşun ek olarak hata oranlarını düşürmeye hizmet ettiğini göstermektedir.

Beynimizde neler oluyor?

EEG ölçümlerine ve katılımcıların görsel çalışma belleği görevleri üzerindeki performansına dayanarak, araştırmacılar orta derecede aerobik egzersiz sırasında güçlenebilecek beyin alanlarının frontoparietal ağ (beynin “dikkat merkezi”) ve dorsolateral prefrontal korteks (çalışma hafızası ve seçici dikkat) olduğunu öne sürüyorlar. Kısacası, beynin yürütücü işlev ağları, aerobik egzersizi sırasında olduğu kadar sonrasında da yarar sağlar.

Thomas Töllner :“Bulgularımız sadece bilişsel psikoloji alanı için değil; aynı zamanda öncelikle oturmuş, istirahat eden katılımcılardan elde etiğimiz bilgiler ve bilişsel performans anlayışımız için de bir anlam taşıyor. Her ne kadar modern toplum gittikçe daha yerleşik olmak için gelişse de, bedenlerimiz aktifken beyinlerimiz en iyisini yapabilirler. ”

Kaynak:
MEDİCALNEWSTODAY
Etiketler
1 Oy2 Oy3 Oy4 Oy5 Oy (3 oy verildi, Ortalama: 5 üzerinden 5,00 oy )
Loading...

Benzer Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgini Çekebilir

Close
Close