Akıllı SistemlerDergi

Akıllı Ev Sistemleri Kimlik Belirleyecek

MIT araştırmacıları, mobil cihaz taşımadıkları zamanlarda bile ev içindeki insanları tanımlayarak, tam otomatik akıllı eve doğru  geçiş sağlayan sistem geliştirdi. “Duet” adı verilen sistem; bireyleri yerelleştirmek için yansıyan kablosuz sinyalleri kullanıyor. Fakat aynı zamanda, cihazı en son kimlerin kullandığını ve tahmin edilen hareket yörüngesini temel alarak, bireylerin kimliklerini tahmin etmek için yakındaki mobil cihazlara sinyal gönderen algoritmaları da içeriyor. Ayrıca, sinyal alınmayan alanlarda bile kimin hareket ettiğini bulmak için mantık kullanıyor. Dört kişilik, iki odalı bir dairede ve iki hafta boyunca dokuz kişinin çalıştığı bir ofiste yapılan deneyle; insanların akıllı telefonlarını taşımadıkları halde, sistemin sırasıyla yüzde 96 ve yüzde 94 doğrulukla bireyleri tanımlamayı gerçekleştirdi.

Duet, davetsiz misafirleri tanımak veya ziyaretçilerin evinizin özel alanlarına girmemesini sağlamak için potansiyel olarak kullanılacak. Araştırmacılar sistemin sağlık bakımı uygulamaları için davranışsal analiz anlayışlarını yakalayabileceğini söylüyor. Örneğin, depresyondan muzdarip biri, herhangi bir günde ne hissettiğine bağlı olarak, az çok hareket edebilir. Zaman içinde toplanan bu tür bilgiler izleme ve tedavi için kullanılabilecek.

Bireylerin Kimliklerini Tanımlayabiliyor

Ev sistemleri bölgenin içinde hareket ederken tanımak; karmaşık bir sorun olabiliyor. Son zamanlarda, kablosuz sinyallerin vücuttan yansımaları ölçülerek insanları lokalize eden sistemler oluşturuldu. Ancak bu sistemler bireyleri tanımlama yeteneğine sahip değil. Diğer çalışmalar insanları tanımlayabilir; ancak bu durum mobil cihaz taşındığı zaman geçerli olabiliyor. Sistem sadece yenilik olarak tanımlanmıyor. Diğer sistemler bir odaya girildiğinde, tercih edilen sıcaklığa göre ortamı ayarlayabilir ya da kanepeye oturduğunuzda,  televizyonu en sevdiğiniz kanala anında yönlendirebilir.

Duet, yaklaşık bir buçuk metrekarelik bir duvara monte edilen kablosuz bir sensör olarak tanımlanıyor. Yatak odası, mutfak ve oturma odasındaki kanepe gibi açıklamalı alanlar içeren bir kat haritası içeriyor. Ayrıca, yolcuların telefonlarından kimlik etiketlerini de topluyor.

Sistem; aygıtlarından gelen kablosuz sinyal yansımalarına dayanarak, onlarca santimetre içinde bireyleri izleyebiliyor ve diğer araştırmacılar tarafından inşa edilen cihaz tabanlı bir yerelleştirme sistemi üzerine kuruluyor. Bunu yapmak;  kişinin cihazına vurmak ve geri gitmek için sinyalleri aldığı süreyi hesaplayabilmek için merkezi bir düğüm kullanıyor. Deneylerde, sistem; insanların iki odalı bir dairede ve bir kafede nerede olduklarını saptamayı başardı.

Engelleri Algılayabiliyor

Var olan sorun banyo karoları, televizyon ekranları, aynalar ve çeşitli metal ekipman gibi yapıların sinyalleri engelleyebiliyor. Bunu telafi etmek için araştırmacılar, lokalizasyona mantıksal akıl yürütmeyi uygulayabilmek için olasılıksal algoritmalar kullandı. Sistemi, evin her bir odasına, yatağın yanına ve kanepenin kenarlarına gibi belirli alanların giriş ve çıkış sınırlarını tanıması için tasarlandı. Her an, bir sınırdaki her bireyin en olası kimliğini tanıyabilme özelliğine sahip.

Vasisht, “Sistemlerin çalışmadığı evlerde kör noktalar bulunuyor. Ancak, mantıksal çerçeveye sahip olduğunuz için, bu çıkarımları yapabilirsiniz” dedi. Ardından araştırmacılar, Duet’in uzun vadede daha fazla alanda konuşlandırılmasını ve sağlık izleme ve duyarlı akıllı ev gibi uygulamaları için üst düzey analitik hizmetler sunmasını hedefliyor.

Kaynak:
MIT
Etiketler
1 Oy2 Oy3 Oy4 Oy5 Oy (3 oy verildi, Ortalama: 5 üzerinden 5,00 oy )
Loading...

Benzer Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close