Bilim

Arıların Genleri İle Otizm Arasında Bağlantı Bulundu

Etrafta dolaşan arılar, araştırmacıların sosyal davranışlardan sorumlu genlerin incelenmesine olanak veriyor. Bu hafta yayınlanan yeni bir araştırmada; arıların sosyal yaşamlarının , otizmle bağlantılı olanlar da dahil olmak üzere belirli genlerdeki etkinlik kalıpları ile ilişkili olduğu bulundu. Özellikle bal arıları üzerinde yapılan, otizm genleri ile ilintisi olabilir. Çalışmayı yürüten Kocher, “Aynı sonuçları bağımsız olarak gördüğümüzde , farklı türler arasında sosyal davranışı şekillendirmede önemli bir rol oynayan çekirdek bir gen kümesinin varlığı gözlemlenebildi” dedi.

Araştırmacılar bu farklılıkların, birinin beyindeki kimyasal habercilerin serbest bırakılmasını yöneten gen sintaksin 1a’yı içerdiğini buldu. Çalışmada, insan davranışlarında rol oynayan 21 kümeli veya yakın altı genle birlikte, sosyal davranışa bağlı yaklaşık 200 gen varyasyonu keşfedildi.

Genler Beyin Gelişimi İçin Önemli

Harvard Üniversitesi’nde doktora sonrası araştırmacı olan Kocher, arıların genlerini analiz etmek için laboratuvara geri getirdi. Plateaux-Quenu’nun sosyal ve yalnız arılara ev sahipliği yaptığı on yıllar önce sınıflandırdığı konumlardan bilinen, Lasioglossum albipes türünün genomlarını sıraladı. Daha sonra, araştırmacılar gen aktivitesi ve sosyal davranış kalıpları arasındaki korelasyonları tespit etmek için genetik verileri inceledi. Bulgular, çeşitli genlerdeki varyasyonların, bu arıların sosyal davranışlarına neden olan veya katkıda bulunan bir rol oynadığını göstermektedir. Tespit edilen varyasyonların birçoğu, genlerin değil, genetik kodun bölümlerinde bulunmuştur, ancak aktivitelerini arttırarak diğer genleri düzenlerler.

Sosyal davranış araştırmacılar tarafından karmaşık olarak tanımlanıyor.Tek bir genden ziyade çoklu genler tarafından belirleniyor. Genler beyin gelişimi için önemli olarak görülürken, nöronlar ile gelişim ve çocukluk döneminde bu bağlantıların bulunması arasındaki bağlantılar yönetilmeye çalışılıyor.

Kaynak:
Sciencedaily
Etiketler
1 Oy2 Oy3 Oy4 Oy5 Oy (2 oy verildi, Ortalama: 5 üzerinden 5,00 oy )
Loading...

Benzer Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close