Biyografi

ORD. PROF. TEVFİK SAĞLAM

Türkiye’ye mal olmuş sayısız değerli karakterden biridir Tevfik SAĞLAM. Çok yönlü kişiliği isminin önüne başarılı sıfatlar eklemeye yetmiştir. General, Ordinaryüs Profesör, Bakan, Milletvekili, Rektör, Tıp doktoru, Devlet Adamı, Akademisyen ve siyasetçi kimliklerini son derece yetkin bir biçimde taşımıştır. 1882 tarihinde İstanbul’da dünyaya gelmiştir. Sultanahmet Üçler İlkokulunda ilköğrenimini tamamladıktan sonra, ortaöğrenimini ise, Soğukçeşme Askeri Rüştiyesinde tamamlamıştır. 1903 yılına yüzbaşı rütbesi ile askeri hekim olarak girmiştir. Sonraki tıbbi deneyimi ise Gülhane Hastanesinde iç hastalıkları dalında asistanlık görevidir.

1906 yılında iç hastalıkları uzmanı olarak alanında başarılı bir ivme sergilemeye başlayana SAĞLAM, bir süre Gülhane Askeri Akademisinde müdür ve başhekim olarak görev almıştır. Kariyer basamaklarını hızlı ve emin adımlarla tırmanarak Ordu Sağlık Başkanlığı’nda General olma hakkını da elde eden Tevfik SAĞLAM, Türkiye’de bir ilk olan Verem Savaş Derneği’ni İstanbul’da kurmuştur. Ülkemizde veremle savaş adına uzun yıllar mücadele veren ve bu hastalığın çözümü için kendini adayan değerli bir kimliktir. Ardı arkası kesilmeyen başarılar ve mesleki başarılar onu Ordinaryüs Profesör seviyesine yükseltti. Eski İstanbul Üniversitesi rektörlerinden olan SAĞLAM, bir ilke daha imza atarak Türkiye’deki ilk akciğer hastalıkları kürsüsünü kurmuştur.

İlk olarak bulaşıcı hastalıkla mücadele döneminin Balkan Savaşı döneminde Binbaşı hekim olarak çalıştığı yıllarda başladığı söylenebilir. İstanbul’da başlayıp Anadolu’ya kadar uzanan verem savaş dispanserleri ülke genelinde bu hastalığın giderek azalmasına hatta yok olmasına ışık tutmuştur. Sağlam’ın öncülüğünde yürütülen ülke genelindeki veremle ilgili çalışmalar Dünya Sağlık Teşkilatının da dikkatini çekince Yakın ve Orta Doğu Uluslararası Verem Savaş merkezi Türkiye’de kurulmuştur. Başarılı kariyer yaşamı sonrasında 11 Temmuz 1963 yılında hayatını kaybetmiştir. Ölümünden 9 yıl sonra Tübitak Hizmet ödülüne de layık görülen Sağlam, tüm varlığını öldükten sonra veremle savaş için kullanılmak üzere bağışlamıştır.

Etiketler
1 Oy2 Oy3 Oy4 Oy5 Oy (1 oy verildi, Ortalama: 5 üzerinden 5,00 oy )
Loading...

Benzer Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close