Astronomi ve Uzay

Orionid Meteor Yağmuru Gökyüzünü Aydınlatacak

Orionid meteor yağmuru 2018 yılında bu haftasonu 21-22 Ekim geceleri zirve noktasına ulaşacak. Fakat bu sefer yağmuru gözlemleyebilmek için çevresel koşullar olumlu değil. Çünkü Ay dolunay haline oldukça yakın bir şekilde gökyüzündeki yerini alacak. Bu durum atmosfere giren meteorların net şekilde görülmesine engel oluyor.

Orionid meteor yağmuru, Halley kuyruklu yıldızının arkasında bıraktığı parçaların Dünya’nın yerçekimi etkisi ile atmosfere girmesi sonucu oluşur. Bu yağmur biçimi her sene 2 Ekim ile 7 Kasım tarihleri ​​arasında gerçekleşiyor. Draconid ile başlayan ve Taurid ile devam eden meteor yağmuru döneminin ardından, her yıl dört gözle beklenilen Orionid meteor yağmuru 2018 yılında, geçtiğimiz yıllardaki kadar uzun süre gözlemlenemeyecek. Orionid, zirve noktasına ulaştığında, meteor yağmurunu izlemek için en uygun zaman Ay’ın gökyüzünden kaybolduğu an ile sabah alacakaranlığı arasında kalan 1 veya 2 saatlik zaman dilimi olacak.

Orionid Meteoru Nedir?

Halley kuyruklu yıldızı, her 75 ile 76 yılda bir Dünya’dan görülebilir şekilde geçiş gerçekleştirir. Yörüngesinin bir bölümünde çok düşük sıcaklıklar yüzünden donan üzerindeki uçucu parçalar ile kayalar, Güneş’e yaklaştıkça artan sıcaklık sebebiyle çözülmeye başlar. Arkasında bıraktığı kaya benzeri parçaların bulunduğu bölgeden geçen Dünya’nın atmosferine giren bu parçalar meteor olarak isimlendirilirler.

Orionid meteor yağmuru ismini Orion takım yıldızından alır. Dünya’ya göre Orion takımyıldızının bulunduğu bölgede görülen meteorlar oluşturduğu için bu takımyıldızının ismi ile tanınıyor. Orionid meteor yağmurunun zirve noktasına ulaştığında saatte yaklaşık 80 meteorun gözlemlenmesi bekleniyor. Diğer zamanlar ise, 20 veya 30 meteor ile makul değerlerde bir geçit sergileyeceği düşünülüyor. Gökbilimciler 2018 yılındaki meteor yağmurunun, 2017 veya daha önceki yıllardan daha küçük ölçekli olacağını tahmin ediyorlar.

Meteor yağmuru, Dünya’nın kuzey ve güney yarım kürelerinin ikisinden de gözlenebilecek. Yapmanız gereken tek şey Ay’ın gökyüzünden kaybolmasını beklemek.

Kaynak:
astronomy
Etiketler
1 Oy2 Oy3 Oy4 Oy5 Oy (1 oy verildi, Ortalama: 5 üzerinden 5,00 oy )
Loading...

Benzer Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close