ArkeolojiDergi

Jeoradar, Norveç’te Bir Viking Gemisi Tespit Etti

Arkeologlar motorlu yüksek çözünürlüklü bir jeoradar kullanarak, Norveç’te Østfold İlçesinde bir Viking gemisi ve çok sayıda mezar öbeği buldu.

Keşifler, Ludwig Boltzmann Arkeolojik Arama ve Sanal Arkeoloji Enstitüsü (LBI ArchPro) tarafından geliştirilen teknoloji ile Norveç Kültürel Miras Araştırmaları Enstitüsü’nden (NIKU) arkeologlar tarafından yapıldı.

Viking gemisi, toprağın hemen altında, başlangıçta bir höyükte gömülü olan yaklaşık 50 cm derinlikte idi. Dijital veri görselleştirmeleri, geniş ve iyi tanımlanmış 20 m uzunluğundaki gemi şeklindeki bir yapıyı ortaya koydu. Veriler, geminin alt kısmının hala korunduğunu göstermektedir. Eşsiz buluntu ve daha geniş manzarayı dijital olarak haritalamak için daha fazla invaziv olmayan araştırmalar planlanmaktadır.

Sansasyonel buluntu, Norveç’in Østfold ilçesindeki anıtsal Jelle höyüğünün hemen yanında Viksletta’da yer almaktadır. Ekip, çiftçilik ile yok edilen en az sekiz bilinmeyen mezar höyüğünün izlerini keşfetti. Ancak jeoradarın yardımıyla, bu devasa anıtların kalıntıları ve hendekleri hala ayrıntılı olarak haritalanabilir.

Eski höyüklerden biri, başlangıçta höyüğün içine gömülmüş bir Viking gemisinin kalıntılarını açıkça göstermektedir. Geminin salma ve taban kerestelerinin mezarda muhafaza edildiğini gösteren açık işaretler var. Diğer Viking gemilerine dayanarak, arkeologların geminin ilk varsayımsal yeniden yapılandırmasını yaptıkları anlaşılmaktadır.

 Østfold’daki ilçe koruyucusu Morten Hanisch “Belli bir geminin varlığından eminiz, fakat daha fazla araştırılmadan önce ne kadar korunması gerektiğini söylemek zor ”diyor.

NIKU Dijital Arkeoloji Bölümü Başkanı ve Viking Gemileri Uzmanı Knut Paasche: “Bu keşif inanılmaz derecede heyecan verici, çünkü sadece uzun zaman önce kazılan Norveç’te üç iyi korunmuş Viking gemisi bulduk. Bu yeni gemi, tüm modern arkeoloji araçlarıyla araştırılabileceğinden, kesinlikle büyük tarihsel önem taşıyacaktır. ”

Anıtsal mezar höyüklerinin yanı sıra, jeoradar verileri, bazıları Oslofjord’un karşı tarafında bulunan Vestfold İlçesi’ndeki Borre ile karşılaştırılabilecek bir durum olan, bazıları da oldukça büyük olan 5 uzun ev ortaya çıkarmıştır.

NIKU Proje Lideri Arkeolog Lars Gustavsen: “Geminin gömüldüğü yer, izolasyonda mevcut değildir. Ancak gücü ve nüfuzu göstermek için açıkça tasarlanmış bir mezarlığın bir parçasını oluşturur.”

Bu radar verisinde Viking gemisinin ana hatları açıkça görülebilir. Lars Gustavsen, NIKU

NIKU arkeologları şimdi herhangi bir kazıdan önce Jellestad gemisini, alanı ve çevredeki araziyi invaziv olmayan yöntemlerle daha fazla araştırmak için bir araştırma projesi önermektedir. Toprağa daha fazla bakış açısı kazandıracak. Onu kazmak zorunda kalmadan ve bu unsurlara maruz bırakmaksızın gemide ek gerçekler sağlayacak ilave invazif olmayan jeofizik yöntemlerin kullanılması planlanmaktadır.

Bununla birlikte, profesyoneller uzun vadede bir kazı yapmanın gerekli olabileceğini göz ardı etmemektedir.

Kaynak:
heritagedaily
Etiketler
1 Oy2 Oy3 Oy4 Oy5 Oy (3 oy verildi, Ortalama: 5 üzerinden 5,00 oy )
Loading...

Benzer Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close