Tıp

Teknoloji; İlaçların Vücuda Uyum Sağlamasını Kolaylaştıracak

Bir ilacın vücuda tam olarak uymadığı durumlarda, sonuçlar yıkıcı olabilir. 1950’ler ve 1960’larda hamile kadınlar için bile sedatif (sakinleştirici) veya hipnotik olarak reçete edilen talidomid için böyle bir durum söz konusudur.

‘Sol elli form’ olarak adlandırılan talidomidinin bir versiyonu güçlü bir sakinleştirici olmasına rağmen, diğer formun fetal gelişmeyi bozabileceği trajik bir şekilde keşfedilmiştir. Bu, dünya çapında 10.000’den fazla çocuğun, korkunç doğum kusurları ile sonuçlandı. Etkinlik ve güvenlik için, biyoaktif ilaç molekülleri, tek bir enantiyomer içeren mümkün olduğunca saf yapılar olmalıdır. Birbirlerinin ayna görüntüleri olan bir çift moleküle enantiomer denir. Örneğin sağ ve sol eller üst üste çakıştırılamayan ve biri diğerinin ayna görüntüsü olan moleküllerdir.

Nobel Ödüllü Kimya Profesörü Dr Ei-ichi Negishi ile Purdue Üniversitesi araştırmacıları; ilaca benzeyen molekülleri ultra yüksek saflıkta sentezlemek ve yeni bir kimyasal proses yaratmak için teknoloji geliştirdiler.

Teknolojileri, Purdue’nin 150. yıldönümü kapsamında üniversitenin sağlık alanında yaptığı global ilerlemeyi kabul ederek, Purdue’nin Dev Atılımlar kutlaması ile aynı hizaya geliyor. Bu, Purdue’yi gerçek dünya sorunlarını çözen entelektüel bir merkez olarak sergilemek için tasarlanan yıl boyu kutlamanın Fikirler Festivali’nin dört temasından biri.

Yeni Kimyasal İşlem

Purdue ekibi; kanser, diyabet ve diğer hastalıkların  tedavisinde kullanılan çeşitli FDA onaylı ilaçlarda anahtar farmakoforlar olan a-Amino boronik asitler ve türevleri üzerinde odaklanmıştır. Araştırmacılar; ilaç keşfine yönelik çok önemli bileşik türlerinden tek bir enantiomer olarak enantiyopür formlarında çeşitli a-Amino üçüncül boronik asit ve esterlerin sentezi için ilk genel ve yüksek verimli bir yöntem yarattılar. 

Araştırmacı Shiqing Xu:  “Çalışma bilimsel gelişim için önemlidir. Çünkü bir organizmanın; ilaç gibi belirli bir moleküle yanıtı, bu molekülün organizmada bir reseptör molekülü üzerinde belirli bir bölgeye nasıl uyduğuna bağlıdır, tıpkı sol elini kullanan bir kişinin elinin sol el eldivenine nasıl benzemesi gibi…”

Yeni kimyasal işlem, bor bazlı ilaçlar arasında geniş bir alana sahiptir ve yüksek verim üretmektedir.

Kaynak:
europeanpharmaceuticalreview
Etiketler
1 Oy2 Oy3 Oy4 Oy5 Oy (3 oy verildi, Ortalama: 5 üzerinden 5,00 oy )
Loading...

Benzer Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgini Çekebilir

Close
Close