Akıllı Sistemler

Yeni Nesil Gigabit Wi-Fi

İnternet daha çok kablosuz olarak teslim edilir ama her bir evde bant genişliği (Bir şebeke üzerinden gönderilecek sinyalin en düşük ve en yüksek frekansları arasındaki fark) talebi arttıkça; çoklu TV’ler, akıllı cihazlar, tabletler ve telefonlar, mevcut Wi-Fi standartlarının yetersiz kalmasına neden oluyor. Neyse ki FCC ve kablosuz endüstri bu durum için bir çözüm yoluna sahip. Şirket ilk olarak, Wi-Fi sistemlerini gigabit seviyesine getirmek için geniş bir yelpazede spektrum açmayı resmi olarak önerdi.

Kullandığımız cihazların birçoğu; askeri veya resmi yayın grupları gibi özel olarak ve sıkı bir şekilde düzenlenmemiş olduklarından, şu anda “lisanssız” spektrum bantlarını etkiliyor. Bunun yerine endüstrinin bir dizi frekanstan olabildiğince yararlanabilmesi için izin verildiğinde, hem rekabet hem de işbirliğini teşvik eden çok başarılı bir çalışma olduğu anlaşıldı.

Buna rağmen, farkına varabileceğiniz ölçüde, sizi ve telefonunuzu şu anda engelleyen düzinelerce ağdan dolayı oldukça fazla parazit var. Bu durumda, daha fazla kanal ve yüksek hızlı ağlara uyum sağlayacak daha fazla spektrum kullanılabilir.

Bu, benzer amaçlar için genel olarak 6 gigahertz grubu (5,925 – 7,125 MHz) olarak adlandırılan FCC’nin teklif önerisidir .

Kablosuz Teknoloji Endüstrisi

Ajansın resmi teklifi henüz yayınlanmadı. Ama komisyon üyelerinin hepsi bu konuda iyimser görünüyor. Kablosuz endüstrinin nasıl olması gerektiği konusunda zaten görüşülüyor. Herkesin, küçük kablosuz sağlayıcıların karmaşık bir onaylama işlemiyle zorlanmadığından emin olma veya yalnızca ticari amaçlı değil aynı zamanda tüketici amaçlarına da açık olduğundan emin olmak gibi birkaç ufak isteği vardır. Hemen hemen hepsinde aynı olan blog yayınları veya ifadeleri var örneğin: Wi-Fi önemli, kararı alkışlıyoruz vb.

Şimdi, 6 GHz tamamen kiralanmış değil; yeni cihazların ve standartların üzerinde çalışmak zorunda olduğu mevcut uygulamalar var.

Komisyon üyesi Jessica Rosenworcel: “Mevcut Wi-Fi bantlarımıza yakın olduğu için Wi-Fi genişlemesini keşfetmek için ideal bir yer. Ayrıca, yeni 802.11ax veya Wi-Fi 6 standardından yararlanabilecek ve saniyede 1 gigabit’ten daha hızlı olan kanalları sunma fırsatı sağlıyor. Başka bir deyişle, yeni nesil Gigabit Wi-Fi’yi geliştiriyoruz. Ancak, FCC’nin yeterli  düzeyde takip etmediği diğer bantlarda (3.5 ve 5.9 GHz) birçok fırsat bulunmaktadır. Artık sadece kablosuz bağlantılara ihtiyaç duyan dizüstü bilgisayarlar ve telefonlar değil; güvenlik kameraları, akıllı cihazlar ve tüm bu donanımın ağ üzerinde olması gereken yeni cihaz sınıfları da bulunmaktadır.”

Kaynak:
techcrunch
Etiketler
1 Oy2 Oy3 Oy4 Oy5 Oy (2 oy verildi, Ortalama: 5 üzerinden 5,00 oy )
Loading...

Benzer Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close