Bilim

İnsan İdrarından Biyolojik Tuğla

Modern bilim araştırmacıları son zamanlarda; cep telefonları, hidrojen araçları ve hatta biyolojik beton oluşturmak için idrarı kullanarak, insan bedeninin atık ürünlerinden oldukça şaşırtıcı şeyler üretiyorlar.

Bu yeni teknoloji sayesinde Cape Town Üniversitesi’nden bir ekip, bu kez insan idrarından, dünyada bir ilk olan, biyolojik tuğlalar yaptı. Geliştirilen çalışma, çevre dostu yapı malzemelerinden daha fazlasını üretme ve çeşitli ihtiyaçlara cevap verebilme potansiyeline sahiptir.

Teknoloji, mikrobiyal karbonat çökelmesi olarak adlandırılan ve deniz kabuklarına neden olan benzer bir doğal sürece dayanmaktadır. Gevşek kum granülleri üreaz adı verilen bir enzim üreten bakterilerle kolonize olur. İdrarla karşılaştığında üreaz, yapıyı oluşturmak için kalsiyum karbonat üreten bir kimyasal reaksiyon ile üre olarak adlandırılan bileşiği parçalar.

Cape Town Üniversitesi’ndeki mühendisler birkaç ay boyunca, farklı şekillere ve gerilme dirençlerine sahip malzemeler üretmek için bu süreci denediler. Kum, katı sütunlar ve silindirler haline gelebilir, ancak ekibi özellikle heyecanlandıran buluşları dikdörtgen bir tuğlaydı.

Ekip, farklı tarifleri test ederek, müşterinin ihtiyacına göre özel olarak hazırlanmış çeşitli ve güçlü tuğlalar üretilebileceğini söylüyor. Biyolojik tuğlalar, oda sıcaklığında oluşturuldukları için önemli çevresel faydalara sahip, oysa düzenli tuğla yapımı fırınları 1,400 °C (2,550 ° F) sıcaklıkta üretilmekte ve yan ürün olarak karbon dioksit içermektedir.

Araştırmayı yöneten Dr. Dyllon Randall; “Eğer bir müşteri yüzde 40 kireçtaşı tuğlasından daha güçlü bir tuğla istiyorsa, bakterilerin daha uzun süre” büyüyerek “katılaşmasını sağlamış olursunuz. Küçük bakterilerin daha uzun süre çimento yapmasına izin verirseniz ürün o kadar güçlü olacaktır. Bu süreci optimize edebiliriz.”

Bu teknoloji, çevre dostu tuğlalardan daha fazlasını üretme potansiyeline sahip. İdrarın “sıvı altın” olarak nitelendirilmesi, esas olarak sıfır atık üreten bir üretim sürecine sahip oluşu ve ticari gübre malzemelerinde gerekli olan, azot, fosfor ve potasyum maddelerini yüksek miktarda içermesidir.

Randall; “Bu örnekte, atık olarak kabul edilen bir şey alırsınız ve ondan çok ürün üretirsiniz. Aynı işlemi herhangi bir atık akışı için de kullanabilirsiniz. Bu şeyleri yeniden düşünmekle ilgili…”

 

Kaynak:
NEW ATLAS
Etiketler
1 Oy2 Oy3 Oy4 Oy5 Oy (3 oy verildi, Ortalama: 5 üzerinden 5,00 oy )
Loading...

Benzer Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close