DergiEğitimÖzel Haber

Cumhuriyet Bayramı Özel Haberi: İhtiyaç Haritası

Gazi Mustafa Kemal Atatürk önderliğindeki Türkiye halkının verdiği mücadelenin güçlü, çağdaş ve bağımsız bir ülke ideali oluşturma yolunda kendisine en uygun yönetim biçimi olan; cumhuriyet rejiminin kabul edilişinin 95. yılını kutluyoruz. Cumhuriyeti var eden yardımlaşma ve mücadele ruhunun; Köy Enstitüleri gibi üretme, bilim ve teknikte vücut bulan nesillerin yaratılması ve uzun solukta var olmasını sağlayan Cumhuriyet’i yaşatmak için atılan her adım özellikle 29 Ekim’de önemli bir anlama sahip. Şu anda ise 7 bin 231 ihtiyaç ve 2 bin 198 destek bekleyen kişi bulunuyor. Bu sayılara ise her an yenileri ekleniyor.

Öncülüğünü Mert Fırat’ın yürüttüğü “İhtiyaç Haritası” kar amacı gütmeyen sosyal kooperatif olarak hayata geçirildi. “İhtiyaç gir, destek ve gönüllü ol” adımlarını kapsayan; ihtiyacı olanın, bu gereksinimleri karşılayanın ve çalışmada gönüllü olarak yer almak isteyenleri buluşturan bir platform olarak tanımlanıyor. Şırnak’ta yer alan köy okulunun kırtasiye , Adana’daki ana sınıfının oyuncak, Sancaktepe’deki bir ailenin bebek arabası ve Bağcılar’daki bir annenin fırın gibi ihtiyaçları bu sayede giderildi.

 

Şehir Kısıtlaması Bulunmuyor

Türkiye’nin her yerinden kullanılabilen İhtiyaç Haritası’nın amacı “Türkiye’de şehir ve mahalle temelinde ihtiyaçların vatandaş katılımı ile sistematik bir şekilde duyurulması, harita tabanlı olarak toplanması ve bu ihtiyaçların gerekli kurum, kuruluş ya da özel kişiler tarafından karşılanmasını kolaylaştırmak”olarak belirtildi. Platforma (www.ihtiyacharitasi.org) üye olduğunuz takdirde hangi şehirde olursanız olun ihtiyacınızı duyurabiliyorsunuz.

İhtiyaç gir bölümünde, yaşadığınız yerdeki eğitim, sağlık, ulaşım vb. gibi konularda belirtilen gereksinimler adres temelli olarak belirtebiliyor. İhtiyaç sahibinin iletişim bilgileri, ihtiyacı konusu, tanımı ve varsa fotoğraf eklenebiliyor. Herkese açık olarak yer alan bu bilgiler ile ihtiyaçlarınızı karşılamak isteyen kişi veya kurumlar “ihtiyacı karşılamak istiyorum” kısmına basarak karşılayabiliyor. Bunun yanı sıra desteğe ihtiyacı olan bir kurum veya bir kişi olarak buradan başvurularını gerçekleştirebilir. Projelere destek olmak ve gereksinimlerin karşılanması sürecinin gerçekleştirebilmesi için gönüllülere ihtiyaç duyuluyor. Tüm bu adımlarda bilgiler istenmediği sürece 3. kişi veya taraflar ile paylaşılmıyor. Bu yüzden güvenli ve etkin bir filtreleme süreci bulunuyor.

Okulunuzda,mahallenizde ve bulunduğunuz herhangi bir bölgede gördüğünüz ihtiyacı detaylı olarak tanımlayarak, karşılayacak olan kişilerin veya kurumların sizinle iletişime geçmesini sağlayarak,ortadan kaldırılmasına vesile olabilirsiniz.

Kaynak:
ihtiyacharitasi
Etiketler
1 Oy2 Oy3 Oy4 Oy5 Oy (4 oy verildi, Ortalama: 5 üzerinden 5,00 oy )
Loading...

Benzer Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close