Bilim

Aşırı Sıcaklıklarda Kendini Serinletebilen Yeni Kompozit Malzeme

Doğadan esinlenen, kendi sıcaklığını düzenleyebilen ve yanıkların tedavisinde ve atmosferik kuvvetlere dayanan uzay kapsülleri için eşit miktarda kullanılabilecek son teknoloji malzeme, Nottingham Üniversitesi’nde geliştirilmektedir.

Araştırma belgesi, değiştirilebilir bir NIR reaktörü olarak sıcaklığa bağlı polimer emici, Scientific Reports Dergisi’nde (26 Ekim Cuma) yayınlandı.

Mühendislik Fakültesi’nden Çevre Tasarımı Bölümü Yardımcı Doçent Dr. Mark Alston: “Malzeme bilimi alanındaki en büyük zorluklardan biri, insan vücudunun çevre ile ilgili olarak yapabileceği insan yapımı malzeme sıcaklığını nasıl düzenleyeceğine karar vermektir.”

Araştırma, bir sentetik polimerden yapılmış termal olarak fonksiyonel bir malzemenin geliştirilmesi için bir yöntem ve konseptin bir kanıtı olarak aktif akışkanlarla birçok mikrokanallardan oluşan bir ağ kullanmıştır. Malzeme, iletken halleri kendi çevresiyle bağlantılı olarak kendi sıcaklığını yönetmek için değiştirebilecek hassas kontrol önlemleri ile güçlendirilmiştir.

Dr. Mark Alston: “Bu bio-inspired mühendislik yaklaşımı, gelişmiş malzemelerde kullanılmak üzere polimerlerin yapısal montajını ilerletir. Doğa, memelilerde ve bitkilerde, fotosentezden Güneş ışınımını absorbe etmek için sıcaklığı düzenleyen ve yöneten akışkanları kullanır. Bu araştırma bunu taklit etmek için yaprak benzeri bir model kullanmıştır.”

Isı Akış Yöntemi

Dr Alston şunları ekliyor: “Bu yaklaşım insan vücudunun yapabileceği yüksek güneş ışınımını absorbe edebilen, içinde bulunduğu ortam ne olursa olsun kendisini otonom bir şekilde soğurabilen gelişmiş bir malzemeyle sonuçlanacaktır. Termal olarak fonksiyonel bir malzeme, cilt yüzey sıcaklığını serinletmek için yanık yaralanmaları için ısı düzenleme sistemi olarak kullanılabilir. İyileşmeyi izleyebilir ve süreci hızlandırabilir. ”

Bu tür bir ısı akışı yönetimi, yüksek güneş yüklerinin, uzay kapsülleri yapısal bütünlüğünde termal streslere neden olabildiği uzay uçuşunda da çok değerli olabilir.

Aracın yapısal malzeme sıcaklığının regülasyonu ile, bu sadece yapısal özellikleri ilerletmekle kalmayacak, aynı zamanda yararlı bir güç üretecektir. Bu termal enerji, kapsül içindeki bir rezervuar tankında depolanacak olan yeniden dolaşımdaki akışkan sisteminden çıkarılabilir. Yakalandığında, enerji elektrik enerjisine dönüştürülebilir veya mürettebat tarafından kullanılmak üzere su ısıtılabilir.

Bu araştırmanın deneysel tarafı laboratuvar temelli olup İngiltere Hükümeti Araştırma Enstitüsü: Bilimsel Araştırma Tesisleri Konseyi (SRFC) ile birlikte geliştirilmiştir. Araştırma için bir sonraki adım, havacılık üretimine sunmak ve bir endüstriyel ortak tanımlamak için fon sağlamaktır.

Kaynak:
sciencedaily
Etiketler
1 Oy2 Oy3 Oy4 Oy5 Oy (3 oy verildi, Ortalama: 5 üzerinden 5,00 oy )
Loading...

Benzer Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close