Kültür-Sanat

Inside Space 360 : Güney Kore’nin İnanılmaz Küresel Tiyatrosu

Mevcut VR ve AR teknolojisini çevreleyen birçok merak uyandırıcı olasılık bulunuyor. Pahalı olması nedeniyle, bazı donanımlar ve AAA deneyimleriyle ilgilenebilmek için karmaşık kurulumlarında etkisiyle bu büyüleyici dijital maceralar genellikle ortalama tüketiciye ulaşamıyor. Bu duruma, pahalı VR kulaklıklardan, bunları çalıştırmak için gerekli olan son teknoloji PC oyunlarına kadar her şey dahildir.

İdeal bir dünyada, kullanıcılar kendilerini dijital bir dünyaya yöneltmek için giyilebilir teknoloji veya uygunsuz donanımlara güvenmek zorunda kalmayacak.Tüm sanal eylem tıpkı gerçek hayattaki gibi sadece etrafınızdaki şeylerden ibaret olacak. Son zamanlarda ele aldığımız Işık Alan Laboratuvarı da dahil olmak üzere Holodeck benzeri bir deneyimin çeşitli vizyonları üzerinde çalışan pek çok şirket var, ama neredeyse hepsi erken bir kavramsal aşamada kalıyor.

Bununla birlikte, mevcut projeksiyon teknolojisindeki son ilerlemeler, geçen yıl Güney Kore Guangju’de açılan Space 360 gibi yeni bir sürükleyici sinema deneyimini yaşadı.

Çapı 12 metre olan bu kürenin içindeki kurulum, iç mekânın tamamı boyunca uzanan şeffaf bir cam gözlem köprüsünden oluşur. 360 derecelik kubbe kullanıcılarına yüksek çözünürlüklü projeksiyonlar, VR kulaklık ihtiyacını büyüleyici bir deneyim sunar.

Proje, Kore Hydro & Nuclear Power Co. (ülkenin elektrik santralleri ulusal operatörü) tarafından finanse edildi.  Daha sonra tüm operasyonu kurumsal sosyal sorumluluk programının bir parçası olarak Ulusal Bilim Müzesi’ne bağışladı.

Sadece küre için oluşturulan ilk gösteri, Big Bang’in hikâyesini ve insan uygarlığının başlangıçlarını anlattı. Deneyim, hem müthiş bir deneyim hem de VR olarak kullanılabilir.

Ukraynalı yaratıcı stüdyo Front Pictures, projeksiyon sistemi ve yazılımının mühendislik ve kurulumundan sorumluydu. Ekip, dünya çapında 150’den fazla kurulum gerçekleştiren kapsamlı mühendislik tiyatroları ve planetaryumlarına (gök evi) sahiptir. Ancak, tamamen sürükleyici bir kurulum sağlamak ve yeni başlayanlar için, projektörleri doğrudan izleyicinin gözünde parlamayacak şekilde gösterebilmek zorlayıcı durumdu.

Web sitesinden yapılan açıklamada “Ziyaretçilere nefes kesici 360 derece etkileyici bir deneyim sunan gerçek bir VR tiyatro yapmak istedik. Ancak, geleceğe dair düşüncemizi karşılamak için, sistem, projeksiyon, yüksek enerji verimliliği ve maliyet etkinliğinin mümkün olan en yüksek çözünürlüğüne ve parlaklığına sahip olmak zorundaydı ” ifadelerine yer verildi.

Küresel Ekran

Projektörlerin kubbe çevresi boyunca yer aldığı geleneksel bir dijital planetaryumun aksine, bunları tam bir alana yerleştirme seçenekleri büyük ölçüde sınırlı olduğu vurgulanan açıklamada, zorluklardan biri, gözlem köprüsü tarafından gölgelerin oluşturulmasını engelleyen, projektörler için açıklıkları en aza indirecek, aynı zamanda projeksiyonun çözünürlüğünü ve parlaklığını en üst düzeye çıkaracak bir düzen tasarlamak olduğu belirtildi.

Sonunda, Front Pictures, iki giriş kapısı etrafında bulunan 12 projektörü kullanmayı tercih etti. Mühendisler, çeşitli satıcılar tarafından sunulan farklı ekipman konfigürasyonlarının yanı sıra aşırı açılarda rotasyona olanak tanıyacak bir düzeni keşfetmek için çoklu testler yaptılar (gürültü, kapalı bir alanda projektörlerin sayısı dikkate alındığında da büyük bir faktör).

“Küresel ekran yansıtılan görüntünün önemli geometrik bozukluklar yaratıyor. Bu bozukluklar, tam bir projeksiyon alanında, bir küre kenar olmadığı için, çevre boyunca projektörlerin yerleştirilmesi imkansız olduğu için daha da büyük hale gelir. Küre’nin karşıt taraflarındaki giriş kapılarının etrafında bulunmaları gerekiyor. ”

Geleneksel bir küresel deneyimi sadece yarım küreden oluşur. Bu yüzden normalde tek bir balıkgözü lensi kullanmaktan kurtulabilir. Ancak bu, merkezde bir köprü ile 360 derecelik küresel bir ekranı tamamen kaplamak için yeterli değildir. Bu durumda, manuel kalibrasyon, yani görüntülerin bir araya getirilmesi en iyi seçenek değildir. Bu nedenle ekip, 360 derece çoklu kamera donanımıyla birleştirilmiş güçlü bilgisayar görüşü ve görüntü analizi algoritmalarına dayanan bir otomatik kalibrasyon sistemini benimsemiştir. Front Pictures, 2012’den beri projektörleri birlikte birleştirilmiş koordineli alana yerleştirmek için desenleri analiz eden otomatik kalibrasyon teknolojisi geliştiriyor.

Ön Fotoğraflar, çoklu kamera kalibrasyonunu sağlamak için yazılımlarını özelleştirerek, cam köprünün etrafına monte edilmiş balık gözü lensli dört kamera kullandı.

Web sitesinde yer alan diğer bir açıklamada, “Bir önceki nesil çok-projektörlü sistemler,“ bir projektör başına bir bilgisayar ”paradigması etrafında inşa edildi. Ancak bu yaklaşım, bilgisayar donanımı için nispeten büyük bir bütçe, daha olası arıza noktaları, uygun yük devretme çözümünün uygulanmasında zorluklar ve daha yüksek elektrik tüketimi gibi önemli dezavantajlara sahiptir. Küme sistemlerinin diğer bir dezavantajı, farklı bilgisayarlarda video oynatma hızında bir çelişkidir. Bu da kaba, sarsıntılı video oynatma ile sonuçlanabileceği” söylendi.

Bu özel sorunu çözmek için ekip, Screenberry adlı bir teknoloji geliştirdi. Hibrid video işleme motoru, hem GPU hem de CPU’yu çok daha verimli bir şekilde kullanır. Bu da hepsi tek bir bilgisayara bağlı 72 adede kadar çıkış cihazında 8x8K’ lık düzgün video oynatımıyla sonuçlanır.

Tüm işlem, inanılmaz derecede zor ve zaman alıcı bir teknolojinin ne kadar olabileceğini vurgular. Bununla birlikte, pazardaki büyümenin devam etmesi, bu tip kulaklıksız deneyimlerin de ne kadar ilgi çektiğini göstermektedir. Bu sadece sunmanın en iyi yolunu bulmaktır. Herhangi bir tür giyilebilir cihaz bulunup bulunmayacağı açık bir sorudur.

Kaynak:
vrscout
Etiketler
1 Oy2 Oy3 Oy4 Oy5 Oy (2 oy verildi, Ortalama: 5 üzerinden 5,00 oy )
Loading...

Benzer Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close