Tıp

Parkinson Hastalığında Beyin Ateşi Soğutulabilir

Queensland Üniversitesi’nde gerçekleştirilen araştırma sayesinde, ekibin küçük bir molekül olan MCC950’nin birkaç hayvan modelinde Parkinson gelişimini durdurduğu tespit edildi. Denemeye tabi tutulan MCC950, araştırmacılara göre beyindeki ateşin soğumasını, mikroglial inflamatuar aktiviteyi azaltarak, nöronların normal şekilde çalışmasını sağladı. UQ Tıp Fakültesi araştırmacı Doçent Trent Woodruff, “Bu keşifi ilaç tedavisini geliştirmek için kullandık. 2020 yılında insan klinik çalışmalarını yürütmeyi umuyoruz” dedi.Bu hastalık dünya çapında en sık görülen ikinci nörodejeneratif hastalık olarak tanımlanıyor ve vücut hareketlerinin kontrolünü etkilenen 10 milyon hasta olduğu biliniyor.Hastalık, motor kontrolünü koordine eden ve beyindeki kronik iltihabın eşlik ettiği, kimyasal olan dopamini üreten beyin hücrelerinin kaybıyla karakterize edilir.

MCC950, günde bir kez oral olarak verildiğinde, beyinde NLRP3 aktivasyonunu bloke eder. Böylece beyin hücrelerinin kaybını önler. Bu sayede motor fonksiyonunda belirgin bir iyileşme sağlanabileceği ön görülüyor. Piyasada Parkinson hastalarında beyin hücresi kaybını önleyen herhangi bir ilaç olmadığı idda edilirken mevcut tedaviler hastalığı durdurmak yerine semptomları yavaşlatmaya odaklandığı söyleniyor.Moleküler Biyobilim araştırmacısı için UQ Enstitüsü Profesör Matt Cooper, “İlaç şirketlerinin geleneksel olarak beyinde oluşan ve hastalığa neden olan nörotoksik proteinleri bloke ederek nörodejeneratif hastalıkları tedavi etmeye çalışır” dedi.

Bağışıklık Sistemi Önemli Rol Oynuyor

Çalışma Biyomedikal Bilimler Okulu’nda üstlenmiş ve Klinik Nörobilim alanında DrChic Gordon, Queensland Araştırma Görevlisi ve doktora öğrencisi Eduardo Albornoz’da UQCCR Grup tarafından geliştiriliyor. Gordon, “Bulgular, Parkinson hastalığında toksik proteinlerin yayılmasının nasıl gerçekleştiğine dair heyecan verici yeni bir bakış açısı sağladığını, bu süreçte bağışıklık sisteminin önemli rolü olduğunu” belirtiyor. Bağışıklık sistemi ve enflamasyonun hastalığın ilerlemesine katkıda bulunduğu hedef mekanizmalara ilaçların yeniden verilmesi de dahil olmak üzere yeni tedavi stratejileri araştırılıyor.

Parkinson hastalığında  motor bulguların haricinde başka belirtiler de izlenir. Bunlar arasında kabızlık, pozisyon değişikliği ile kan basıncının düşmesi, depresyon, anksiyete, uyku bölünmeleri, huzursuz bacak sendromu da görülür. Hastalığın tedavisinde kullanılan ilaçlar ileri yaşlarda ve bilişsel bozukluğu olanlarda kabuslara ve var sanılara yol açabilir. Bu da hasta ve ailesinin yaşam kalitesini ciddi derecede bozan bir durumdur.

Egzersiz İlerlemeyi Yavaşlatır Mı?

Parkinson hastalığının orta ve ileri evrelerinde yürüyüş bozuklukları, denge kusurları ortaya çıkar, bunu düşmeler izleyebilir. Denge, yürüyüş ve duruşu korumanın en iyi yolu egzersiz ve hareket etmektir. Uygun tedavilerle birlikte Parkinson hastaları uzun yıllar yaşamını sürdürebiliyor. Parkinson hastalığı hareketleri yavaşlatan, kısıtlayan bir hastalıktır. Hastalık nedeniyle fiziksel aktivitelerini en aza indirgeyen olgularda eklem sorunları gibi mekanik nedenler de hastanın bağımsız hareketini azaltabiliyor. Dolayısıyla Parkinson fizyoterapi ve egzersizin tamamlayıcı tedavi olarak kritik önemde olduğu bir hastalık. Parkinson hastalığında Yoga ve Tai Chi gibi fiziksel aktivitelerin ve dans etmenin yararlı olduğuna ilişkin bilimsel kanıtlar giderek artıyor.

Genel vücut çevikliğinin sağlaması açından yürüyüş, yüzme gibi sporları öneriliyor. Dansın hastalığa etkisi üzerine yapılan çalışmalarda da dans kurslarına katılan hastaların katılmayanlara kıyasla denge ve hareketliliklerinde ilerlemeleri sağlanıyor. Müzik ve dans, denge sorunlarının azaltılmasında beyne yardım etmektedir.

Kaynak:
Sciencedailymedikalakademi
Etiketler
1 Oy2 Oy3 Oy4 Oy5 Oy (3 oy verildi, Ortalama: 5 üzerinden 5,00 oy )
Loading...

Benzer Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close