Teknoloji

Pirinç Tanesi Büyüklüğünde Optik Jiroskop

Jiroskoplar, insansı hava araçları ve taşınabilir elektronik cihazlara üç boyutlu alanda oryantasyon imkanı tanıyan cihazlar olarak tanımlanıyor. Her gün kullandığımız teknolojide yer alıyorlar. Genel olarak, bu materyaller her biri farklı bir eksende dönen iç içe geçmiş tekerleklerdir. Bugün bir cep telefonunda ya da modern güneş değeri bir mikroelektromekanik algılayıcı (MEMS) bulunabilir. Bu, salınım yapan ve zıt yönlerde hareket eden iki özdeş kütleye etki eden kuvvetlerdeki değişiklikleri ölçer. MEMS jiroskopları duyarlılıklarıyla sınırlıdır. Bu nedenle optik jiroskoplar aynı işlevi yerine getirmek için hareket etmezler. Hareketli parça ve Sagnac etkisi olarak adlandırılan fenomenleri kullanarak daha yüksek bir doğruluk derecesini elde eder.

Einsten’dan Sagnac Etkisine

Fransız Fizikçi Georges Sagnac’ın isminden alınan Sagnac Etkisi, Einstein’ın genel görelilik kuramına dayanan optik bir olgudur. Bunu yaratmak için, bir ışık demeti ikiye bölünür ve ikiz ışınlar dairesel bir yol boyunca zıt yönlerde ilerler, daha sonra aynı ışık dedektöründe buluşurlar. Işık sabit bir hızda hareket eder, böylece cihazı döndürür. İki ışından birinin diğerinden önce dedektöre ulaşmasını sağlar. Her yön ekseninde etki olarak bilinen bu faz kayması, yönlenmeyi hesaplamak için kullanılabilir.

Günümüzde mevcut olan en küçük yüksek performanslı optik jiroskoplar bir golf topundan daha büyüktür ve birçok portatif uygulama için uygun değildir. Optik jiroskoplar daha küçük inşa edildiğinden, Sagnac Etkisini yakalayan sinyal de budur, bu da jiroskopun hareketi algılamasını daha zor hale getirir. Şimdiye kadar, bu optik jiroskopların minyatürleştirilmesini engelleyen de buydu.

Kaynak:
Sciencedaily
Etiketler
1 Oy2 Oy3 Oy4 Oy5 Oy (1 oy verildi, Ortalama: 5 üzerinden 5,00 oy )
Loading...

Benzer Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close