Yazılım

Dini Çatışmanın Nedenini Sorgulayan AI Sistemleri

Oxford Üniversitesi çalışmasına göre yapay zeka; dini şiddetin nedenlerini daha iyi anlamamıza ve potansiyel olarak kontrol edebilmemize yardımcı olabilir. Çalışma, makine öğrenmesinin aksine psikolojik olarak gerçekçi AI’yi kullanan ilk yayınlardan biridir.

The Journal of Artificial Society and Social Stimulation Dergisi’nde yayınlanan çalışma; insanların dindarlığını taklit edebilecek, dini şiddet için koşulları, tetikleyicileri ve modelleri daha iyi anlayabilen bir AI sistemi oluşturmak için; bilgisayar modelleme ve bilişsel psikolojiyi birleştirdi. Araştırma, insanların doğal olarak şiddete meyilli olup olmadığı ya da din gibi faktörlerin farklı gruplar arasında şiddete, gerilim ve kaygıya yol açıp açmayacağı sorusu üzerine kurulmuştur.

Bulgular; insanların doğası gereği huzurlu bir tür olduğunu ortaya koymaktadır. Ancak; çok çeşitli bağlamlarda, şiddeti onaylamaya isteklidirler. Özellikle de diğerlerinin kimliklerini tanımlayan temel inançlara karşı çıkmaları halinde; sergiyecekleri tavır farklı olabilir. Araştırma, belirli tarihsel olaylara odaklanmakla birlikte, bulgular; herhangi bir dini şiddet olayına uygulanabilir ve onun arkasındaki motivasyonları anlamak için kullanılabilir.

Ekip, sonuçların hükümetleri; sosyal çatışma ve terörizmi ele almak ve önlemek için desteklemek amacıyla kullanılabileceğini umuyor.

Oxford, Boston, Agder ve Norveç üniversitelerinden bir grup araştırmacı tarafından yürütülen çalışma; açık bir şekilde şiddeti simüle etmiyor. Ancak, bunun yerine; iki özel dönemden oluşan yabancı düşmanı sosyal anksiyeteyi sağlayan koşullara odaklanmakta ve bunun sonucunda da gelen aşırı fiziksel şiddeti irdelemektedir.

Yaygın olarak Kuzey İrlanda Sorunları olarak adlandırılan çatışma, İrlanda tarihinin en şiddetli dönemlerinden biri olarak kabul edilir. İngiliz ordusu ve çeşitli Cumhuriyetçi ve Loyalist paramiliter grupları içeren çatışma; yaklaşık 30 yıl sürmüş, yaklaşık 3.500 kişinin hayatına mal olmuş ve 47 bin kişi de yaralanmıştı.

Buna benzer olarak daha kısa bir gerginlik dönemi olmasına rağmen; Hindistan’ın 2002’deki Gujurat İsyanları da aynı derecede yıkıcıydı. Hindistan’ın Gujarat eyaletinde yaşayan Hindu ve Müslüman topluluklar arasındaki üç günlük toplumlararası şiddet dönemi; Hindu hacılarla dolu bir Sabarmarti Ekspres Treni’nin, genellikle Müslümanların kasabasında durduğu ve olayların ölümlerle sonuçlandığı zaman başladı.  Bu olayda yaklaşık 2.000’den fazla kişi hayatını kaybetmişti.

Çalışmanın psikolojik olarak gerçekçi AI’yi kullanması konusunda Justin şunları söyledi: “Genel halkın % 99’u, olumlu veya olumsuz atılan Tweet gibi post’ları sınıflandırmak gibi insani görevleri otomatikleştiren makine öğrenimini kullanan AI’ye aşinadır. Ancak çalışmamız psikolojik olarak değerlendirilmek için Çok Ajanlı AI olarak adlandırılan bir şeyi kullanır. Örneğin bir insanın gerçekçi modeli… Nasıl düşünüyorlar ve özellikle gruplarla nasıl tanımlarız? Birisi neden Hıristiyan, Yahudi ya da Müslüman vs. olarak tanımlanır? Esasen kişisel inançlarımız, bir grubun kendini tanımlamasıyla nasıl uyumlu olur?…”

MultiAgend Learning/CSU

Psikolojik olarak gerçekçi AI ajanlarını yaratmak için ekip; bir insanın doğal olarak bilgiyi nasıl düşüneceğini ve işleyeceğini taklit etmek için bilişsel psikolojideki teorileri kullanır. Bu yeni ya da radikal bir yaklaşım değildir. Ancak ilk kez fiziksel olarak araştırmaya uygulanmıştır. İnsan zihnini bir bilgisayar programıyla karşılaştıran teorik bir literatür bütünü vardır. Fakat hiç kimse bu bilgiyi alamadı ve fiziksel olarak bir bilgisayara programlayamadı; sadece bir benzetme oluşturuldu. Ekip, bir bireyin inançlarının bir grup durumuyla nasıl örtüştüğünü göstermek için; AI programlarında bilişsel etkileşim için bu kuralları programladı.

© M-SUR / Fotolia

Bunu, insanların kendi kişisel deneyimlerine karşı bilgiyi nasıl işlediğine bakarak yaptılar. Kullandıkları yöntem; diğer inançlardan gelen insanlarla olumlu deneyimler yaşayan bazı AI modellerini (insanları taklit eden) ve olumsuz ya da tarafsız karşılaşmalara sahip olanları birleştirmek oldu. Şiddetin zaman içinde artması ve ortadan kaldırılması, nasıl yönetilebileceği ya da yönetilemeyeceği üzerine çalıştılar.
Gündelik toplumu ve farklı inançlı insanların gerçek dünyadaki etkileşimlerini temsil etmek için, simüle edilmiş bir ortam yarattılar ve onu insan modeli ajanlarının yüzlerce veya binlercesi ile doldurdular. Tek fark; bu ‘insanların’ hepsinin biraz farklı değişkenlere sahip olması: Yaş, etnik köken …vb.

Simüle edilmiş ortamların kendileri temel bir tasarıma sahiptir. Bireylerin içinde bulundukları bir alanı vardır, ancak bu alan içerisinde doğal afetler ve hastalık gibi çevresel tehlikelerle ve bir noktada birbirleriyle etkileşime girecekleri belli bir olasılık vardır.

Elde edilen bulgular, uzun süre karşılıklı olarak tırmanan yabancı düşmanlığını sağlayan en yaygın koşulların; grubun temel inançlarını ya da kutsal değerlerini inkar eden dış grup üyeleri gibi sosyal tehlikelerin; artık onlarla uğraşmayacakları bir noktaya getirdiklerinde ortaya çıktığını göstermiştir. İnsanlar temel inanç sistemlerine meydan okunduğunda veya kendi inançlarına bağlılıklarının sorgulandığını hissettiklerinde; endişe ve ajitasyonlar ortaya çıkar. Bununla birlikte, bu endişe sadece senaryoların %20’sinde şiddete yol açmıştır. Bunların tümü, grubun dışından ya da grubun temel inançlarına ve kimliğine karşı çıkan insanlar tarafından tetiklenmiştir.

Bazı dinler, seçkin bir inanca sahip olduklarını ikna ve teşvik etme eğilimindedir. Bu da, bir gruba ya da başka bir inanca mensup bireye ya da gruptan ayrılan birine karşı şiddet biçimini alabilir.

Diğer araştırmalar; geleneksel şiddet ve makine öğrenimi yaklaşımlarını dini şiddeti anlamak için kullanmaya çalışmış olsa da, makine öğreniminde azınlık topluluklarına karşı önyargılarla ilgili karışık sonuçlar ve sorunlar ortaya koymuş ve etik meseleleri gündeme getirmiştir. Çalışma; ilk kez Çok Ajanlı AI’nin bu soruyu çözmek ve psikolojik olarak gerçekçi bilgisayar modelleri oluşturmak için kullanıldığına işaret ediyor.

Araştırma etkili bir şekilde kullanıldığında; istikrarlı toplumları ve toplum entegrasyonunu destekleyen olumlu bir araç olabilir.

Kaynak:
Oxford ÜniversitesiTechxplorejasssScience DailyCSU
Etiketler
1 Oy2 Oy3 Oy4 Oy5 Oy (1 oy verildi, Ortalama: 5 üzerinden 5,00 oy )
Loading...

Benzer Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgini Çekebilir

Close
Close