DergiTarım ve Gıda

Güneş Dizinleri Ürün Verimliliği İçin Kullanılabilir

Oregon Eyalet Üniversitesi’ndeki bilim insanları kuru, çevrilmemiş tarım arazileri için Güneş panelleri üzerinde tarımsal üretimi artıracak  bir yol buldu. OSÜ’nün Tarım Bilimleri Yüksek Okulu’ndaki bir araştırma ekibi, PLOS One dergisinde  yayınlanan  çalışmada, kampüsteki bir arazide kurulu bir Güneş dizinleri gölgesinde koyun ve sığırların tercih ettiği otların yetiştiğini buldu.Biyolojik ve Ekolojik Mühendisliği Bölümü’nde doçent ilgili yazar Chad Higgins,”OSU çalışmasının sonuçları, mera veya tarım alanlarında Güneş panellerinin yerleştirilmesinin ürün verimini artırabileceğini gösterdi” dedi.

“Gölgeli ortamlarda daha mutlu olan bazı bitkiler var. Bu bitkilerin yetişmesinde verilen su miktarı, açık alandan çok daha küçüktür. Bu verim sayesinde, bitkiye daha az su vererek tüm güneş enerjisini iki katına çıkarırsınız.”

Hem Güneş fotovoltaik gücü hem de agrivoltaik olarak bilinen geleneksel tarım için aynı arazinin ortaklaşa geliştirilmesi kavramı, 1980’lerin başlarına kadar uzanmaktadır. Yere monte edilen Güneş dizileri tipik olarak mahsul yetiştirmek amacıyla çiftliklere yerleştirilmez.

Higgins, “Çiftlikte Güneş panelleri bulma fikri yeni değil.” dedi. “Buradaki fark, bu Ggüneş dizininin bitki üretimini etkilemek niyetiyle kurulmamış olmasıdır. Bu sistemi hiç kimse tasarlamadı. Şimdi, sistemi teknik olarak nasıl mümkün hale getirebileceğimize dair daha derin bir anlayış geliştirmeye çalışıyoruz. Çevresel olarak sağlam ve ekonomik olarak uygulanabilir. “

OSU, Corvallis’te yılda 2.6 milyon kilowatt-saat güç üretme kapasitesine sahip 10 dönümlük Güneş enerjisi projelerine sahiptir. Bu çalışma, 2013 yılında OSU kampüsünün batı tarafında 35. Cadde Güneş Enerjisi Dizisine odaklanmıştır.

Bir gün diziyi gezen Higgins ve arkadaşları, panellerin gölgesinde büyüyen yeşil çimleri fark ettiler. Mayıs 2015’te, ortalama hava sıcaklığı, bağıl nem, rüzgar hızı, rüzgar yönü ve toprak nemi kaydeden mikro iklim araştırma istasyonlarını kurdular. Ağustos ayına göre, enstrümantasyon, Güneş panellerinin altındaki alanları üç aylık süre boyunca daha yüksek toprak nemini korumuştur.

Dizinin altındaki alanlar, bitkilerin besin değerinde bir artış da dahil olmak üzere, gölgelenmemiş alanlardan bitki materyalinin miktarını iki kat artırdı. Araştırmacılar ayrıca geç sezon bitki büyümesinde önemli bir artış kaydetti.

Higgins, “Bir kaplumbağa ve tavşan yarışı gibidir” dedi. “Güneşin tam enerjisini alabilen bitkiler su kaynaklarını olabildiğince çabuk kullanırlar. Onlar büyüdükleri ölçüde büyürler ve sonra ölürler. Öte yandan, gölgedeki bitkiler Güneşi daha az gördüklerinden su ihtiyaçları da daha azdır.”

Higgins, sonraki adımın Güneş paneli yerleştirmesinin gölgeli koşullara uygun belirli yüksek değerli ürünler üzerindeki etkisini test etmek olduğunu da belirtti.

Kaynak:
techxplore
Etiketler
1 Oy2 Oy3 Oy4 Oy5 Oy (3 oy verildi, Ortalama: 5 üzerinden 5,00 oy )
Loading...

Benzer Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close